Za Soňou Červenou

Se zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí Soni Červené, umělkyně, která svůj jedinečný a bohatý umělecký život naplnila lidskostí a humanismem.  

Naposledy se divákům Pražského jara představila před deseti lety na recitálu v Divadle Na zábradlí, kde za doprovodu Karla Košárka přednesla coby recitátorka Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka od Viktora Ullmanna.

Koncerty se Soňou Červenou byly vždy jak pro publikum, tak i pro mně velký a intenzivní zážitek. Nejinak tomu bylo i na jejím recitálu na Pražském jaru v roce 2013. Soňa Červená totiž nezpívala – ona se danou písní stala, Soňa Červená nehrála, ona postavou jednoduše byla. Odešla v mnoha ohledech mimořádná osobnost a umělkyně, dáma velké noblesy, okouzlujícího šarmu a hluboké moudrosti,” vzpomíná klavírista Karel Košárek.

Koncert v Divadle Na zábradlí byl návratem po neuvěřitelných 52 letech od jejího posledního pěveckého vystoupení na Pražském jaru 1961, kdy se zhostila altového partu v Symfonii č. 9 Ludwiga van Beethovena, Staatskapelle Dresden řídil Franz Konwitschny. To už měla za sebou řadu vystoupení na Pražském jaru, mj. v dílech Sergeje Prokofjeva, Petra Ebena, Ladislava Vycpálka a samozřejmě v Janáčkově Zápisníku zmizelého.  

„Jako vždy se těším na jaro, ale ještě víc na Pražské jaro,“ napsala do festivalové kroniky pro svém posledním vystoupení.  

Čest její památce!