Zahajovací koncert Pražského jara za přítomnosti obecenstva

Festival Pražské jaro s potěšením oznamuje, že v rámci pilotního projektu iniciovaného Ministerstvem kultury České republiky se čtyři koncerty uskuteční za přítomnosti publika v sále, a to za dodržení přísných opatření stanovených Ministerstvem zdravotnictví České republiky. Do pilotního projektu byl zařazen zahajovací koncert 12. května, jeho repríza o den později, Debut Pražského jara 26. května a závěrečný koncert 3. června.

 

„Těší mě, že již v příštích dnech bude možné uspořádat pár pilotních projektů s živým publikem, jako jsou například právě koncerty Pražského jara. Budu však ještě raději, pokud se podobné kulturní akce budou, po dlouhé covidové uzávěře, konat již pravidelně. Samozřejmě za určitých hygienických podmínek.  Půjde-li to dobře, mohli bychom se jich ve venkovních prostorách dočkat už na konci května,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.

 

„Zahajovací koncerty letošního Pražského jara budou výjimečné v mnoha ohledech – umělecky díky jedinečnému uchopení Smetanovy Mé vlasti Václavem Luksem a Collegiem 1704. V rámci pilotního projektu by se měly stát příkladem toho, jak při respektu k epidemické situaci uskutečnit koncerty s účastí publika – i to je činí výjimečnými,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor. „Věříme, že zatím velmi přísný a omezující režim těchto koncertů bude možné při dobrém vývoji boje s epidemií rozvolňovat a postupně se tak vrátit ke standardní podobě koncertního i společenského života,“ dodává Bělor.

 

Počet diváků bude v rámci pilotního projektu značně omezen. „Rozhodli jsme se proto oslovit držitele vstupenek v pořadí dle data zakoupení vstupenky,“ upřesňuje tiskový mluvčí festivalu Pavel Trojan.  Účast publika v rámci pilotního projektu je podmíněna naplněním dodatečných opatření proti šíření pandemie COVID-19. „Všichni diváci pilotního projektu musí povinně absolvovat PCR test ve smluvních laboratořích Pražského jara, aby došlo ke spárování jejich vstupenky s výsledkem testu. V průběhu celého pobytu v budově bude povinnost nosit respirátor třídy FFP2 nebo KN95,“ popisuje Trojan. Diváci, kteří vyjádří závazný zájem o účast na pilotním koncertu, obdrží vstupenku s novým místem k sezení, které bude zohledňovat povinné rozestupy dle předpisů pilotního projektu. „Budeme zároveň plně respektovat, pokud by držitelům vstupenek pravidla pilotního projektu nevyhovovala. V takovém případě jim bude vstupné refundováno,“ uzavírá Trojan.

 

Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu nabízí přes dvě desítky koncertů, které se uskuteční mezi 12. květnem a 3. červnem. Všechny koncerty budou moci diváci bezplatně sledovat na webových stránkách festival.cz, vybrané zprostředkuje také Česká televize a Český rozhlas. Všechny tyto koncerty budou realizovány, i kdyby se mělo jednat pouze o přímé přenosy bez přítomnosti obecenstva v sálech.

 

Důležité upozornění pro držitele vstupenek na koncerty 12. a 13. května: 

Držitelé vstupenek na koncerty 12. a 13. května, kteří se dle času zakoupení vstupenky kvalifikovali do kapacity sálu dle schváleného pilotního projektu, obdrželi nejpozději 29. dubna informační e-mail s instrukcemi, jak postupovat, aby se koncertu v rámci pilotního projektu mohli osobně zúčastnit. V případě dotazů kontaktujte prosím zákaznickou linku na telefonním čísle 461 049 232.