Claudio Monteverdi
„Cílem každé dobré hudby je zasáhnout duši,“ pronesl italský skladatel Claudio Monteverdi (1567–1643), bezesporu nejvýznamnější postava hudebních dějin přelomu 16. a 17. století. Rodák z italské Cremony, jehož život i dílo jsou pevně spjaty s chrámem sv. Marka v Benátkách, se ve své rozsáhlé tvorbě dotkl všech hlavních hudebních žánrů své doby. Právě v madrigalech se mu pak podařilo geniálně spojit umění mistrů vrcholné renesance s novou estetikou hudebního baroka, díky čemuž dosáhl výsostně osobité a novátorské hudební řeči.
Celkem napsal devět knih madrigalů. První čtyři se datují do let 1587–1603 a Monteverdi je pojímá spíše tradičně. Přelomovou se stává jeho Pátá kniha madrigalů (1605), v níž skladatel zcela nově přistupuje k textu, jehož obsah barvitě vykresluje pomocí hudebních prostředků. V knize šesté z roku 1614 nalézáme zhudebnění Petrarcova textu Zefiro torna (Jarní vítr se vrací) a především pak madrigalovou verzi slavného Lamento d´Arianna (Nářek Ariadny), který je možná nejslavnějším Monteverdiho madrigalem vůbec. Předlohou se mu stala stejnojmenná árie z Monteverdiho opery L´Arianna (1608), která se ve své době stala tak oblíbenou, že se ji skladatel o šest let později rozhodl přetvořit do cyklu čtyř madrigalů. Nejznámější z nich Lasciatemi morire (Nechte mne zemřít) bude taktéž součástí programu koncertního vystoupení souboru La Compagnia del Madrigale, který v Praze představí i další slavné kusy z první šestice Monteverdiho madrigalových sbírek.
Ansámbl patřící mezi špičky ve svém oboru tak nabídne večer plný podmanivé hudby, jež i po více než čtyřech stoletích oslovuje posluchače napříč generacemi.
Italský soubor La Compagnia del Madrigale se od svého založení v roce 2008 vypracoval mezi přední interprety madrigalové tvorby. „Jsou prvotřídním ansámblem s úchvatnou sopranistkou Rossanou Bertini a tenoristou Giuseppem Malettem. Jejich zvuk je soustředěný s přesně dávkovanou expresí, která nechá vyniknout samotné hudbě, bez zbytečného přehánění,“ nešetří chválou kritik časopisu Gramophone. Jejich repertoár zahrnuje díla významných madrigalistů v čele s Claudiem Monteverdim, Carlem Gesualdem a Johnem Tavernerem. V rámci své koncertní činnosti vystupuje ansámbl pravidelně na předních festivalech staré hudby (MiTo, Unione Musicale Torino) a ve významných koncertních sálech – v této sezóně je čeká vystoupení ve slavné londýnské Wigmore Hall. Jejich nahrávky byly opakovaně oceněny prestižním titulem Diapason d’Or a roku 2014 rovněž ansámbl získal titul alba roku podle časopisu Gramophone.
Cestujte na Pražské jaro vlakem Českých drah a získejte 50 % slevu na jízdném! Více informací o projektu VLAK+ Pražské jaro