Pražské jaro 2020 ve znamení oslav
Pražské jaro 2020 bude již 75. ročníkem našeho mezinárodního hudebního festivalu. „K tomuto jubileu jsme připravili silný program, který navazuje na to nejlepší z jedinečné tradice, zároveň však žije současností a v mnohých ohledech udává směr koncertní dramaturgie let následujících,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor.
Berlínští filharmonikové se postarají o velkolepé zahájení festivalu, na program závěrečného koncertu se v rámci oslav 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena vrací jeho Devátá symfonie s „Ódou na radost“ v podání České filharmonie. Diváci se dále mohou těšit kupříkladu na BBC Symphony Orchestra se Sakari Oramem a Vilde Frang, Academy of St Martin in the Fields s Murrayem Perahiou, Vídeňské symfoniky s Philippem Herreweghem a Isabelle Faust, Alisu Weilerstein v čistě bachovském programu, Mahler Chamber Orchestra s Leif Ove Andsnesem či Petrohradskou filharmonii s Jurijem Těmirkanovem. Rezidenčním umělcem festivalu bude klavírista sir András Schiff.
„Program jubilejního ročníku přinese 53 koncertů široké palety klasické hudby – na své si přijdou milovníci velkého orchestrálního zvuku i příznivci komorní hudby. V premiéře zazní celá řada nových skladeb a bohatou nabídkou budou potěšeni i ti, kteří se zaujetím sledují nejnovější trendy poučené interpretace hudby minulých epoch,“ zdůrazňuje Bělor.
Prodej vstupenek bude zahájen 12. prosince v 10 hodin.
Pražské jaro představilo také nový vizuální styl z dílny grafického studia Formata. Je výletem do zázračného světa hudebního názvosloví. Pianissimo, allegro, triste, maestoso a další pojmy ožívají na plakátech a evokují jedinečnou atmosféru, kterou zažívá každý návštěvník festivalu.
K jubilejnímu ročníku si festival nadělil dárek také v podobě CD s archivními záznamy koncertů z prvních ročníků festivalu, které pocházejí z archivu Českého rozhlasu. Album vychází u společnosti Radioservis. Vůbec prvně na CD vychází Dvořákův houslový koncert v mistrovské interpretaci Josefa Suka a České filharmonie pod taktovkou Wolfganga Sawallische – jedná se o záznam koncertu, kdy Josef Suk hrál poprvé veřejně s orchestrem houslový koncert svého pradědečka Antonína Dvořáka. Další historickou perlou je záznam z prvního ročníku festivalu (1946), kde v podání České filharmonie a Charlese Muncha v české premiéře zazněla První symfonie Bohuslava Martinů.