Setkání s dirigentkou Oksanou Lyniv od 19.00 po držitele vstupenek. Diskuse v anglickém jazyce, tlumočení do češtiny nebude zajištěno.
Oksana Lyniv je dirigentka s oslnivou mezinárodní kariérou, i umělkyně oddaná rozvoji hudební scény na rodné Ukrajině. Je první ženou, která kdy dirigovala na Bayreuthském festivalu. Před šesti lety založila Ukrajinský orchestr mladých, se kterým v roce 2022 vystoupila na prestižním festivalu ve švýcarském Lucernu. Na pozvání Pražského jara bude řídit orchestr PKF-Prague Philharmonia, aby ve spolupráci se sopranistkou Juliou Tkačenko a vítězi Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, fagotistkou Minju Kim a klarinetistou Lilianem Lefebvrem, uvedla „Pražskou“ symfonii Wolfganga Amadea Mozarta, Duet-concertino Richarda Strausse a novou skladbu na texty ukrajinské básnířky Liny Kostenko od svého krajana Eduarda Resatsche.
Když Oksana Lyniv v roce 2021 s představením Bludného Holanďana zahajovala Bayreuthský festival, byla první dirigentkou, která kdy na festivalu vystoupila. Když se následujícího roku ujala pozice umělecké ředitelky boloňského divadla Teatro Comunale, stala se první dirigentkou, která kdy stála v čele italského operního domu. „Oksana Lyniv je mocná žena,“ uvedla televize Deutsche Welle. „Jako Maestra dosáhla vrcholu v dirigentském světě, kterému stále dominují muži.“ Kariéru Oksany Lyniv odstartovalo třetí místo na Mezinárodní dirigentské soutěži Gustava Mahlera v německém Bamberku v roce 2004. Následně působila v operním domě v Oděse a v Bavorské státní opeře asistovala Kirillu Petrenkovi, aby zde také sama řídila řadu představení. Mezi vrcholy její aktuální sezóny patří nová produkce Cherubiniho Médey v režii Andrey Breth v Berlínské státní opeře, Pucciniho Tosca v Losangeleské opeře coby americký debut nebo představení v Opeře Graz, kde byla v letech 2017 až 2020 šéfdirigentkou. Ruku v ruce se svou mezinárodní kariérou pečuje též o projekty na rodné Ukrajině. Lyniv je zakladatelkou a dirigentkou Ukrajinského orchestru mladých, stojí také u zrodu festivalu LvivMozArt v západoukrajinském Lvově. Od Wolfganga Amadea Mozarta, jehož dílo je jí obzvlášť blízké, uvede na Pražském jaru Symfonii č. 38 zvanou „Pražská“. Večer otevře vystoupení mladé sopranistky Julie Tkačenko, kterou Lyniv pozvala, aby ve světové premiéře uvedla nové dílo na texty žijící klasičky ukrajinské poezie Liny Kostenko od Eduarda Resatsche, skladatele a violoncellisty ze Lvova, který působí coby člen Bamberských symfoniků pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Večer v Dvořákově síni také přinese návrat vítězů loňského ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kteří společnými silami provedou Duet-Concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr, poetické pozdní Straussovo dílo plné nádherných melodií, inspirované pohádkou o krásce a zvířeti.