Do Prahy přijede Boston a Chicago Symphony Orchestra. Festival Pražské jaro odtajňuje dva z koncertů roku 2025!

Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce od 12. května do 3. června 2025 skutečně výjimečný program. Již nyní z něj představuje dva zcela mimořádné projekty: Pražské jaro 2025 ozdobí český debut Chicago Symphony Orchestra a historicky první festivalové vystoupení Boston Symphony Orchestra. V jejich čele stanou dirigenti Andris Nelsons a Jaap van Zweden. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici už od 3. června 2024 na festival.cz.

„V hostování těchto dvou amerických orchestrů spatřuji i jistou symboliku, neboť to byl právě první ročník Pražského jara, kde měl v roce 1946 svůj evropský debut legendární americký dirigent Leonard Bernstein, jehož návrat na festival v roce 1990 byl nakonec též jeho posledním evropským vystoupením. V roce 2025 si také připomeneme 80. výročí od konce druhé světové války, a právě Američané sehráli při osvobozování naší země zásadní roli. Stejně jako v případě letošního zahajovacího koncertu v podání Berlínských filharmoniků usilujeme o vystoupení orchestrů z Bostonu a Chicaga bez nadsázky desítky let. Na Pražském jaru 2025 se nám tuto náročnou misi konečně podaří naplnit, navíc s prvotřídními dirigenty a programy, s nimiž obě tělesa získala mezinárodní respekt a uznání,“ říká ředitel Pražského jara Pavel Trojan.

Boston Symphony Orchestra bude 14. května 2025 řídit jeho současný šéfdirigent Andris Nelsons, který v Praze uvede v roce, kdy si připomeneme padesát let od úmrtí skladatele Dmitrije Šostakoviče, jeho Symfonii č. 11 a Houslový koncert č. 1 se sólistkou Baibou Skride. V této souvislosti zmiňme, že nahrávka kompletu Šostakovičových symfonií bostonských symfoniků právě s Andrisem Nelsonsem pro vydavatelství Deutsche Grammophon získala tři Ceny Grammy.

Chicago Symphony Orchestra vystoupí 20. května pod taktovkou Jaapa van Zwedena, který aktuálně završil své působení na postu šéfdirigenta Newyorských filharmoniků. Pod jeho taktovkou zazní Šestá symfonie Gustava Mahlera – dílo, v němž skladatel nejenže předpověděl osudové události z konce svého života, ale vtělil do něj i veškerou vášeň a rozporuplnost vztahu s Almou Mahler.

Oba koncerty se uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Vstupenky jsou k dispozici již nyní. Kompletní festivalový program bude zveřejněn 22. října. Prodej vstupenek na všechny koncerty 80. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro bude zahájen 24. října 2024.