Festivaly mají jedinečnou příležitost nás zase spojit

„Vystoupit na Pražském jaru v roce, kdy se musí zhojit tolik ran, je něco mimořádného,“ říká dirigent Mark Wigglesworth, který spolu s Českou filharmonií a tenoristou Petrem Nekorancem ve čtvrtek 3. června v Obecním domě završí 76. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. „Musíme znovu získat důvěru, důvěru, kterou může inspirovat umění. Festival Pražské jaro měl vždy víru v budoucnost. V současné době tuto naději musíme sdílet víc než kdy jindy,“ uvádí Wigglesworth.

 

Díla, která zaznějí, vnímá v kontextu současného dění a zamýšlí se rovněž nad vztahem člověka a přírody. Koncert otevře druhá věta z Mahlerovy Třetí symfonie s podtitulem „Co mi vyprávějí květiny na louce“ a večer zakončí Beethovenova Symfonie č. 6 „Pastorální“. Jak dirigent uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny: „Dlouho jsme žili v přesvědčení, že příroda je tu pro naše potěšení. Teď jsme ji natolik poničili, že k ní musíme najít úplně jiný vztah. Této Beethovenovy symfonie si obzvlášť cením díky tomu, jak dokáže vybalancovat duchovno, lidskost a přírodu, tedy tři věci, které se všichni snažíme vybalancovat ve svých životech,” vyznává se dirigent.

 

Program závěrečného koncertu přinese také Brittenův cyklus písní s orchestrem Les Illuminations na texty francouzského básníka Arthura Rimbauda. Pěveckého partu se zhostí tenorista Petr Nekoranec, o němž před dvěma lety hudební portál Bachtrack napsal, že „je živou definicí pojmu vycházející hvězda – jeho hlas i vystupování na jevišti daleko předčí jeho křehkých 26 let“. Na Pražském jaru upoutal již v roce 2015, kdy se představil na koncertu Adam Plachetka uvádí mladé pěvce, následoval jeden úspěch za druhým: po dva roky (2016–2018) byl jako první Čech frekventantem významného projektu Lindemann Young Artist Development newyorské Metropolitní opery, roku 2017 se stal absolutním vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže Francisca Viñase v Gran Teatre del Liceu v Barceloně, kde obdržel rovněž Cenu Plácida Dominga, v letech 2018–2020 působil jako sólista ve Státní opeře Stuttgart.

 

Podle dirigenta Marka Wiggleswortha pandemie ukázala, že lidé nedokážou přežít, aniž by se o některé věci dělili. „A kulturu sdílíme všichni. Festivaly jako Pražské jaro teď mají jedinečnou příležitost nás zase spojit,“zdůrazňuje.

 

Koncert se uskuteční s obecenstvem v sále, zároveň bude přímým přenosem vysílán na festivalovém webu.