Zpět na program

75 LET SOUTĚŽE PRAŽSKÉ JARO

Partner koncertu

 

 

S podporou

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro v roce 2024 oslaví 75. ročník. Během tři čtvrtě století existence stála na počátku hvězdné dráhy mnoha domácích i zahraničních hudebníků. Ti teď do Prahy znovu zavítají z různých koutů světa, aby společně vystoupili na mimořádném slavnostním koncertě a oslavili tak narozeniny klání, které pro mladé hudebníky tolik znamená. Doprovodí je Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením renomovaného dirigenta Jakuba Kleckera.

Program

  • Sylvie Bodorová: Trumpet Ceremony, koncert pro trubku a orchestr (světová premiéra nové skladby na objednávku Pražského jara)
  • Petr Iljič Čajkovskij: Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr A dur op. 33
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Koncertantní symfonie Es dur KV 297b
  • Bohuslav Martinů: Smyčcový kvartet s orchestrem H 207

Interpreti

  • Symfonický orchestr Českého rozhlasu
  • Jakub Klecker - dirigent
  • Gábor Boldoczki - trubka
  • Victor Julien-Laferrière - violoncello
  • Johannes Grosso - hoboj
  • Anna Paulová - klarinet
  • Jan Hudeček - fagot
  • Kateřina Javůrková - lesní roh
  • Pavel Haas Quartet
300 - 900
15 5 2024
Středa 20.00
Rozkvět Pražského jara

„Mezinárodní soutěž Pražské jaro byla důležitým milníkem mé kariéry a jsem jí za to velmi vděčný,“ vzpomíná jeden z nejlepších trumpetistů současnosti Gábor Boldoczki. „Pohostinná atmosféra soutěže zůstala jednou z mých nejkrásnějších vzpomínek. Vracet se do Prahy je pro mě vždy obrovským potěšením,“ dodává laureát z roku 1997. Na festivalu tentokrát ve světové premiéře uvede novou skladbu Koncert pro trubku a orchestr, kterou přímo pro tuto příležitost napsala přední česká skladatelka Sylvie Bodorová.

 

Jako druhý vystoupí violoncellista Victor Julien-Laferrière, který na své pražské vítězství v roce 2012 o pět let později navázal triumfem na Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Ve Dvořákově síni Rudolfina provede tento francouzský hudebník, který jako sólista vystupuje s těmi nejlepšími světovými orchestry, proslulé Rokokové variace Petra Iljiče Čajkovského. Jak naznačuje název, klasik ruského romantismu se v nich nechal inspirovat hudbou Wolfganga Mozarta, kterou bezmezně obdivoval.

Gabor Boldoczki photo: Marco Borggreve

Na tvorbu salcburského rodáka dojde v druhé polovině večera, když pět laureátů soutěže v unikátní sestavě společně provede Koncertantní symfonii pro hoboj, klarinet, fagot, lesní roh a orchestr Es dur. Hobojového partu se ujme vítěz z roku 2014 Johannes Grosso, první hobojista Budapešťského festivalového orchestru a Frankfurtské opery, který coby sólista vystupoval s takovými dirigenty, jako jsou Daniele Gatti či Christoph von Dohnányi.

 

Na klarinet zahraje laureátka z roku 2015 Anna Paulová, stálice domácí scény. Part lesního rohu, jemuž Mozart věnoval krásná sóla v lyrické pomalé větě symfonie, byl svěřen vítězce soutěže z roku 2017 Kateřině Javůrkové, jež je dnes oporou České filharmonie i souboru Belfiato Quintet. Rok po ní soutěž vyhrál další zástupce české dechové školy Jan Hudeček, dnes sólofagotista orchestru Národního divadla v Praze, který je zároveň prvním fagotistou prestižního souboru Solistes Européens Luxembourg.

Soutěž Pražského jara nastartovala také oslnivou dráhu Pavel Haas Quartetu, jenž dnes patří mezi nejlepší a kritikou i posluchači nejoceňovanější smyčcová kvarteta světa. V závěru slavnostního večera za doprovodu rozhlasových symfoniků provedou Smyčcový kvartet s orchestrem, dílo Bohuslava Martinů z počátku 30. let minulého století, ve kterém čtyřčlenný soubor zastává roli sólisty jako v klasickém koncertu.

 

A ani to ještě nebude vše. V závěru nabitého večera se všech deset sólistů spojí v jedinečném obsazení, aby jako přídavek uvedli novou skladbu, která vznikla přímo pro tuto příležitost.