Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro v roce 2024 oslaví 75. ročník. Během tři čtvrtě století existence stála na počátku hvězdné dráhy mnoha domácích i zahraničních hudebníků. Ti teď do Prahy znovu zavítají z různých koutů světa, aby společně vystoupili na mimořádném slavnostním koncertě a oslavili tak narozeniny klání, které pro mladé hudebníky tolik znamená. Doprovodí je Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením renomovaného dirigenta Jakuba Kleckera.
„Mezinárodní soutěž Pražské jaro byla důležitým milníkem mé kariéry a jsem jí za to velmi vděčný,“ vzpomíná jeden z nejlepších trumpetistů současnosti Gábor Boldoczki. „Pohostinná atmosféra soutěže zůstala jednou z mých nejkrásnějších vzpomínek. Vracet se do Prahy je pro mě vždy obrovským potěšením,“ dodává laureát z roku 1997. Na festivalu tentokrát ve světové premiéře uvede novou skladbu Koncert pro trubku a orchestr, kterou přímo pro tuto příležitost napsala přední česká skladatelka Sylvie Bodorová.
Jako druhý vystoupí violoncellista Victor Julien-Laferrière, který na své pražské vítězství v roce 2012 o pět let později navázal triumfem na Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Ve Dvořákově síni Rudolfina provede tento francouzský hudebník, který jako sólista vystupuje s těmi nejlepšími světovými orchestry, proslulé Rokokové variace Petra Iljiče Čajkovského. Jak naznačuje název, klasik ruského romantismu se v nich nechal inspirovat hudbou Wolfganga Mozarta, kterou bezmezně obdivoval.
Na tvorbu salcburského rodáka dojde v druhé polovině večera, když pět laureátů soutěže v unikátní sestavě společně provede Koncertantní symfonii pro hoboj, klarinet, fagot, lesní roh a orchestr Es dur. Hobojového partu se ujme vítěz z roku 2014 Johannes Grosso, první hobojista Budapešťského festivalového orchestru a Frankfurtské opery, který coby sólista vystupoval s takovými dirigenty, jako jsou Daniele Gatti či Christoph von Dohnányi.
Na klarinet zahraje laureátka z roku 2015 Anna Paulová, stálice domácí scény. Part lesního rohu, jemuž Mozart věnoval krásná sóla v lyrické pomalé větě symfonie, byl svěřen vítězce soutěže z roku 2017 Kateřině Javůrkové, jež je dnes oporou České filharmonie i souboru Belfiato Quintet. Rok po ní soutěž vyhrál další zástupce české dechové školy Jan Hudeček, dnes sólofagotista orchestru Národního divadla v Praze, který je zároveň prvním fagotistou prestižního souboru Solistes Européens Luxembourg.
Soutěž Pražského jara nastartovala také oslnivou dráhu Pavel Haas Quartetu, jenž dnes patří mezi nejlepší a kritikou i posluchači nejoceňovanější smyčcová kvarteta světa. V závěru slavnostního večera za doprovodu rozhlasových symfoniků provedou Smyčcový kvartet s orchestrem, dílo Bohuslava Martinů z počátku 30. let minulého století, ve kterém čtyřčlenný soubor zastává roli sólisty jako v klasickém koncertu.
A ani to ještě nebude vše. V závěru nabitého večera se všech deset sólistů spojí v jedinečném obsazení, aby jako přídavek uvedli novou skladbu, která vznikla přímo pro tuto příležitost.