Zpět na program

COLLEGIUM VOCALE GENT & HERREWEGHE

Belgický soubor Collegium Vocale Gent je ikonou historicky poučené interpretace. Jeho nahrávky Bachových kantát, pašijí i vokální polyfonie renesančních mistrů se řadí mezi ty vůbec nejlepší a publikem i odbornou kritikou nejoceňovanější. Na Pražské jaro soubor zavítá jako třináctičlenný vokálně instrumentální ansámbl, aby pod vedením svého zakladatele, sbormistra a dirigenta Philippa Herrewegheho, uvedl program nazvaný Madrigaly v Arkádii, spojující světská díla italských mistrů přelomu 16. a 17. století a čerpající inspiraci z antické mytologie.

Program

  • Salomone Rossi, Giovanni Gastoldi, Luca Marenzio, Claudio Monteverdi, Sigismondo d’India, Giaches de Wert: Madrigaly v Arkádii

Interpreti

  • Collegium Vocale Gent
  • Philippe Herreweghe - dirigent
400 - 1200
17 5 2024
Pátek 20.00

Arkádie, historický region Peloponéského poloostrova, se do imaginace renesančních a barokních umělců otiskla jako předkřesťanský ráj obydlený pastýři, naplněný potěchami přírody, láskou a zpěvem. Mytické místo, sídlo boha Pana, známé z poezie Theokrita a Vergilia, živilo inspiraci skladatelů přelomu 16. a 17. století. Salomone Rossi, Sigismondo d’India, Luca Marenzio či Claudio Monteverdi s myšlenkou na toto rajské místo stvořili své nejkrásnější madrigaly. Philippe Herreweghe je sestavil do jedinečného programu sestávajícího z tematických oddílů nazvaných Odloučení, Smrt a Intimita, s vrcholem v závěrečném Shledání milenců v proslulém Monteverdiho madrigalu Tirsi e Clori.

 

Monteverdi patří mezi pilíře repertoáru souboru. Když v roce 2017 Collegium Vocale Gent s Herreweghem vydalo svou už druhou nahrávku Mariánských nešpor tohoto italského mistra, britský časopis Gramophone ji vyznamenal Editor’s Choice, označil za „úžasnou“ a ocenil, že tři desítky let od vydání té první „působí svěže a čiší z ní radostná spolupráce všech hudebníků“.

Collegium Vocale Gent

Herreweghe založil Collegium Vocale Gent v roce 1970 se svými spolužáky z Gentské univerzity. Byl jedním z prvních hudebníků uplatňujících myšlenky o historicky poučené interpretaci ve vokální hudbě. Jeho inovativního přístupu si záhy všimli Nikolaus Harnoncourt a Gustav Leonhardt a přizvali jej, aby se podílel na nahrávce kompletu Bachových kantát.

Pod vedením svého zakladatele se Collegium Vocale Gent vypracovalo ve špičkové těleso, charakteristické důrazem na rétorický aspekt zpívaného textu a dokonale průzračným zvukem. Tím je soubor znám v koncertních sálech celého světa. Kromě koncertů se svým vlastním instrumentálním souborem vokalisté souboru vystupují s řadou dalších ansámblů historických nástrojů, ale i po boku nejlepších symfonických orchestrů včetně Concertgebouw Amsterdam, Budapest Festival Orchestra či Staatskapelle Dresden. Pod Herrewegheho vedením soubor vydal více než sto nahrávek, z nichž mnohé se v daném repertoáru staly referenčními.

Portrait von Philippe Herreweghe in seinem Haus in BrŸssel und Interview mit Louwrens Langevoort