V šestnácti letech získat Cenu Lotyšské republiky. O dva roky později začal studovat u Davida Oistracha na Moskevské konzervatoři. Je vítězem nejprestižnějších a také nejnáročnějších světových soutěží: Soutěže královny Alžběty v Bruselu (1967) a Mezinárodní soutěže Niccolò Paganiniho a P. I. Čajkovského. Spolupracoval s celou plejádou vynikajících skladatelů, mnozí pro něj přímo své kompozice napsali: Alfredem Schnittkem, Arvo Pärtem, Giyou Kanchelim, Sofií Gubaidulinou, Luigi Nonem, Johnem Adamsem, Michaelem Nymanem, Philippem Glassem, Astorem Piazzollou ad.
Gidon Kremer natočil více než 120 alb. Mnoho z nich získalo prestižní mezinárodní ocenění, např. Grand prix du Disque, Deutscher Schallplattenpreis, Ernst-von-Siemens Musikpreis, Bundesverdienstkreuz, Premio dell‘ Accademia Musicale Chigiana, Triumph Prize 2000 (Moskva). V roce 2001 získal Cenu Unesco, v roce 2007 Saeculum-Glashütte Original-Musikfestspielpreis v Drážďanech a v roce 2008 Rolf-Schock Prize ve Stockholmu. V roce 2010 mu byla udělena Cena za celoživotní dílo na Hudebním festivalu v Istanbulu a v roce 2011 Cena Arthura Rubinsteina "Una Vita Nella Musica" v Benátkách, která je v hudebním světě jakousi obdobou Nobelovy ceny.
Drazí přátelé!
Nikdy nezapomenu na svou první návštěvu Prahy, kdy každý zvuk stejně jako každé slovo (a speciálně „JARO“) byly naplněny zvláštním významem.
I po 40ti letech mám stále pocit, že v hudbě můžeme najít nejen mnoho odpovědí, ale že království zvuků nám dovoluje snít a jít kupředu. Je to zdroj energie, která je silnější než politika, slova, realita…
Viva la Musica – věčné jaro našeho života!
Budu více než šťastný dělit se o ni právě s Vámi.
Váš Gidon Kremer
Pokud chcete vnímat město takové, jaké skutečně je – většinou až na hranici bolesti a zároveň závratné rozkoše – projděte se po něm v noci, poslouchejte jeho hlasy, šeptání i ticho. A pak se to může skutečně stát (jako ve známém filmu Woodyho Allena „Midnight in Paris“). Na jistém místě v jistý čas (nejlépe o půlnoci) vedle vás zastaví automobil a vy budete pozváni na cestu. Nastupte! A bez ohlížení se zpět se nechte unášet vlastními pocity!
Mé nejmilejší město na světě je Riga. Půlnoc je zde vždycky jedinečná.
Tato skladba je věnována Žanisovi a Johanně Lipkesovým, kteří během 2. světové války zachránili mnoho nevinných židovských občanů v Rize.
Artūrs Maskats
____________________
Vstupenka na Pražské jaro platí zároveň jako slevový kupón na výstavu "Vivat Musica!" Národní galerie v Praze a do expozice "Secese. Vitální umění 1900" Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Více informací v odkazu "Vivat Musica!" a "Secese. Vitální umění 1900" v sekci "Novinky".