Klangforum Wien I.
Zpět na program

Klangforum Wien I.

Držitele vstupenek na koncert zveme na setkání se skladatelkou Olgou Neuwirth a skladatelem Martinem Smolkou od 18.30 h.

Koncert přenáší živě Český rozhlas Vltava.

Program

  • Olga Neuwirth: incidendo/fluido
  • Martin Smolka: Andělské schody (světová premiéra skladby na objednávku Pražského jara)
  • Clara Iannotta: a stir among the stars, a making way
  • Olga Neuwirth: ...miramondo multiplo...

Interpreti

  • Klangforum Wien
  • Bas Wiegers - dirigent
  • Florian Müller - klavír
  • Anders Nyqvist - trubka
500
27 5 2022
Pátek 20.00
Předpokládaný konec 21.50

Klangforum Wien na Prague Offspring

Josef Třeštík mluví s osobnostmi Prague Offspring

Blahopřejeme Olze Neuwirth k Grawemeyerově ceně za hudební dílo za rok 2022! Ocenění, které uděluje Univerzita v Louisville v USA od poloviny 80. let 20. století získala skladatelka za operu Orlando premiérovanou ve Vídeňské státní opeře před dvěma lety. Mezi držiteli Grawemeyerovy ceny za hudební dílo patří mj. skladatel českého původu Karel Husa nebo Thomas Adès, Kaija Saariaho nebo Esa-Pekka Salonen.

Se světovou premiérou

První večer nového formátu Prague Offspring zahájí – jak jinak – hudba rezidenční skladatelky Olgy Neuwirth. „Klangforum Wien uvede dvě její skladby,“ říká dramaturg Josef Třeštík. „Kromě kompozice pro klavír a CD incidendo/fluido zazní její mistrovské dílo pro trubku a ansámbl …miramondo multiplo… Neuwirth skladbu napsala pro švédského trumpetistu Håkana Hardenbergera, Vídeňské filharmoniky a Pierra Bouleze, kteří ji v původní orchestrální verzi v roce 2006 poprvé uvedli na Salcburském festivalu. Dramaturgie festivalovému publiku dále zprostředkuje hudbu italské autorky Clary Iannotty, jejíž skladba a stir among the stars, a making way je novým přírůstkem v repertoáru rakouského souboru. „Jedním z vrcholů večera bude nepochybně světová premiéra skladby Andělské schody, kterou na objednávku Pražského jara napsal Martin Smolka,“ uvádí Třeštík. „Ten název má více poloh, více evokativních směrovek,“ říká k premiéře sám Smolka. „Za Mníškem je Malá Svatá Hora a z ní k Voznici dříve dělala silnice takové terénní schody – padesát metrů po rovině, padesát metrů z kopce, to asi pětkrát za sebou. A tomu se říkalo Andělské schody. Název má i takovouto hmatatelnou rovinu, i ten svist a kvil naloženého embéčka. Dětství, rodiče, 60. a 70. léta a jejich bizarnosti a uprostřed té ateistické bídy Andělské schody z Malé Svaté Hory.“

Velkorysé projekty

Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu současné hudby. Úzce spolupracuje se těmi nejlepšími skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl. Klangforum Wien během své více než pětatřicetileté existence získalo pozici jednoho z nejrespektovanějších světových ansámblů specializovaných na soudobou hudbu a rozrostlo se ve významnou instituci s celou řadou aktivit od vlastních velkorysých projektů, přes spolupráce na často celovečerních multimediálních dílech až po různé edukativní projekty. Diskografie souboru zahrnuje více než sedmdesát CD, ansámbl premiéroval přes pět stovek nových skladeb včetně řady dnes již ikonických děl, jako je in vain Georga Friedricha Haase nebo opery Lost Highway Olgy Neuwirth. Klangforum Wien je pravidelně zváno nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy v Evropě, Spojených státech a Japonsku, získalo četná ocenění, pracuje s vynikajícími dirigenty. Dnes Klangforum Wien tvoří 24 hudebníků z deseti různých zemí. Mezi nejvýznamnější projekty současné sezóny patří vystoupení na festivalech Wiener Festwochen, Acht Brücken a ManiFeste v Paříži. Na Pražském jaru soubor vystoupil v roce 2018, kdy provedl díla Enna Poppeho, Bernharda Langa a ve světové premiéře novou skladbu Luboše Mrkvičky na objednávku festivalu.

Oddaný nové hudbě

Bas Wiegers je hlavním hostujícím dirigentem Klangfora Wien od roku 2018. Po studiu v Amsterdamu a ve Freiburgu započal úspěšnou kariéru jako houslista specializovaný na starou hudbu. V roce 2009 získal dirigentské stipendium nadace Kersjes Foundation a začal se věnovat dirigování naplno. Stal se asistentem Marisse Jansonse a Susanny Mälkki u Royal Concertgebouw Orchestra v Amsterdamu. V Nizozemí spolupracuje s orchestry, jakými jsou Residentie Orkest, Nizozemská filharmonie nebo Rotterdamská filharmonie. Dirigoval nejlepší soubory a orchestry specializované na soudobou hudbu, jako jsou Ensemble Modern, Musikfabrik Ensemble, Asko|Schönberg, Neue Vocalsolisten Stuttgart nebo Symfonický orchestr WDR, vystupuje pravidelně také významných na festivalech, jako jsou Wien Modern, Holland Festival, November Music, Huddersfield Contemporary Music Festival, London Almeida Festival, Aldeburgh Festival nebo Acht Brücken. Coby operní dirigent nastudoval inscenace Così fan tutte, Brittenovy Noemovy potopy, opery An Ocean of Rain Yannise Kyriakidese a Poulencových oper Prsy Tirésiovy a Lidský hlas. Bas Wiegers je ceněným hudebním spolupracovníkem nejvýznamnějších světových skladatelů, jako jsou Louis Andriessen, George Benjamin, Pierluigi Billone, Helmut Lachenmann, Rebecca Saunders nebo Georg Friedrich Haas. V roce 2019 uvedl premiéru revidované verze úspěšné Haasovy opery Koma v klagenfurtském Stadttheater. „Po premiéře mohl Haas jen pokleknout, aby Basu Wiegersovi poděkoval za zcela mimořádný výkon orchestru,“ napsal tehdy Michael Cerha pro Der Standard.

Martin Smolka o andělských schodech

Martin Smolka (*1959) patří k nejvýznamnějším českým skladatelům současnosti a v mezinárodním kontextu také k těm nejlépe etablovaným. Studoval na pražské HAMU a soukromě také u Marka Kopelenta. V letech 1985–1998 spoluvedl pražský soubor Agon.

Skladatelka a umělecká ředitelka

Clara Iannotta (*1983) je považována za jednu z nejvýraznějších italských umělkyň současnosti. Její skladby objednávají a hrají ty nejlepší soubory a orchestry zaměřené na současnou hudbu, jako jsou Quatuor Diotima, Ensemble Intercontemporain, JACK, Mnichovský komorní orchestr nebo Symfonický orchestr WDR. Rodačka z Říma studovala v Miláně, na Pařížské konzervatoři, institutu IRCAM a Harvard University. Mezi její učitele patřili Alessandro Solbiati, Frédéric Durieux a Chaya Czernowin. V současné době žije v Berlíně, působí také jako umělecká ředitelka mezinárodního festivalu soudobé hudby Die Bludenzer Tage zeitgemäßer Musik. U prestižního labelu Wergo v roce 2020 vyšlo CD s její hudbou pro smyčcové kvarteto. Zvukově bohatá kompozice pro velký ansámbl a stir among the stars, a making way vznikla na objednávku Klangfora Wien. Premiéra se měla odehrát na jaře roku 2020 ve vídeňském Konzerthausu, kvůli pandemii koronaviru k ní ovšem došlo až v září téhož roku na innsbruckém festivalu Klangspuren Schwaz.

Rodačka z rakouského Grazu Olga Neuwirth (*1968) je jednou z ústředních postav světové scény soudobé hudby od počátku 90. let minulého století, kdy festival Wiener Festwochen uvedl dvě její miniopery.

Co je to Prague Offspring?

Pražské jaro přichází s novým formátem věnovaným soudobé hudbě. Holešovické Centrum současného umění DOX během dvou dní ožije tím nejžhavějším ze současné mezinárodní i domácí scény.

Poslechněte si hudbu skladatelky Clary Iannotty

Koncert přenáší v přímém přenose Český rozhlas Vltava.