Zpět na program

Klangforum Wien II.

Program

  • Olga Neuwirth: Spleen III
  • Jakub Rataj: Fade no more (nová skladba na objednávku Pražského jara)
  • Lucie Vítková: Sen ostatních (nová skladba na objednávku Pražského jara)
  • Konstantin Heuer: peripety – dissolution (nová skladba na objednávku Pražského jara)
  • Ian Mikyska: Dissolving; Settling (nová skladba na objednávku Pražského jara)
  • Adrián Demoč: Súzvuk a chvenie (nová skladba na objednávku Pražského jara)
  • Petr Hájek: 15 minut a 15 vteřin ve městě Galegion
  • Olga Neuwirth: Lost Highway Suite

Interpreti

  • Klangforum Wien
  • Bas Wiegers - dirigent
  • Gerald Preinfalk - saxofon
  • Martin Janíček - performer
  • Filip Jakš - performer
  • Josef Duchan - performance, automatická kresba
500
28 5 2022
Sobota 20.00
Předpokládaný konec 22.40

Blahopřejeme Olze Neuwirth k Grawemeyerově ceně za hudební dílo za rok 2022! Ocenění, které uděluje Univerzita v Louisville v USA od poloviny 80. let 20. století získala skladatelka za operu Orlando premiérovanou ve Vídeňské státní opeře před dvěma lety. Mezi držiteli Grawemeyerovy ceny za hudební dílo patří mj. skladatel českého původu Karel Husa nebo Thomas Adès, Kaija Saariaho nebo Esa-Pekka Salonen.

Josef Třeštík mluví s osobnostmi Prague Offspring

Večer světových premiér

Druhý večerní koncert nového formátu Prague Offspring přinese hned pět světových premiér. Krátké nové skladby na objednávku festivalu napsali Jakub Rataj, Lucie Vítková, Adrián Demoč, Konstantin Heuer a Ian Mikyska. „Jedním z cílů projektu je sblížit domácí scénu soudobé hudby s tou mezinárodní,“ vysvětluje dramaturg Josef Třeštík, „zprostředkovat kontakt mezi těmi nejlepšími a nejslibnějšími autory a špičkovým souborem světové úrovně, jakým je Klangforum Wien. Byli bychom rádi, kdyby tak vznikla stabilní platforma a spolupráce dále pokračovala,“ dodává. Koncert orámuje hudba rezidenční skladatelky Olgy Neuwirth, jejíž impozantní Lost Highway Suite pro šest instrumentálních sólistů, elektroniku a velký ansámbl z opery podle filmu Davida Lynche večer uzavře. Posluchači navíc díky speciální performanci zažijí, jaké to je, když se samotný koncertní sál stane hudebním nástrojem. Přesně tak totiž sál DOX+, kde se koncert uskuteční, koncipoval jeho architekt Petr Hájek.

Velkorysé projekty

Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu současné hudby. Úzce spolupracuje se těmi nejlepšími skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl. Klangforum Wien během své více než pětatřicetileté existence získalo pozici jednoho z nejrespektovanějších světových ansámblů specializovaných na soudobou hudbu a rozrostlo se ve významnou instituci s celou řadou aktivit od vlastních velkorysých projektů, přes spolupráce na často celovečerních multimediálních dílech až po různé edukativní projekty. Diskografie souboru zahrnuje více než sedmdesát CD, ansámbl premiéroval přes pět stovek nových skladeb včetně řady dnes již ikonických děl, jako je in vain Georga Friedricha Haase nebo opery Lost Highway Olgy Neuwirth. Klangforum Wien je pravidelně zváno nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy v Evropě, Spojených státech a Japonsku, získalo četná ocenění, pracuje s vynikajícími dirigenty. Dnes Klangforum Wien tvoří 24 hudebníků z deseti různých zemí. Mezi nejvýznamnější projekty současné sezóny patří vystoupení na festivalech Wiener Festwochen, Acht Brücken a ManiFeste v Paříži. Na Pražském jaru soubor vystoupil v roce 2018, kdy provedl díla Enna Poppeho, Bernharda Langa a ve světové premiéře novou skladbu Luboše Mrkvičky na objednávku festivalu.

Oddaný nové hudbě

Bas Wiegers je hlavním hostujícím dirigentem Klangfora Wien od roku 2018. Po studiu v Amsterdamu a ve Freiburgu započal úspěšnou kariéru jako houslista specializovaný na starou hudbu. V roce 2009 získal dirigentské stipendium nadace Kersjes Foundation a začal se věnovat dirigování naplno. Stal se asistentem Marisse Jansonse a Susanny Mälkki u Royal Concertgebouw Orchestra v Amsterdamu. V Nizozemí spolupracuje s orchestry, jakými jsou Residentie Orkest, Nizozemská filharmonie nebo Rotterdamská filharmonie. Dirigoval nejlepší soubory a orchestry specializované na soudobou hudbu, jako jsou Ensemble Modern, Musikfabrik Ensemble, Asko|Schönberg, Neue Vocalsolisten Stuttgart nebo Symfonický orchestr WDR, vystupuje pravidelně také významných na festivalech, jako jsou Wien Modern, Holland Festival, November Music, Huddersfield Contemporary Music Festival, London Almeida Festival, Aldeburgh Festival nebo Acht Brücken. Coby operní dirigent nastudoval inscenace Così fan tutte, Brittenovy Noemovy potopy, opery An Ocean of Rain Yannise Kyriakidese a Poulencových oper Prsy Tirésiovy a Lidský hlas. Bas Wiegers je ceněným hudebním spolupracovníkem nejvýznamnějších světových skladatelů, jako jsou Louis Andriessen, George Benjamin, Pierluigi Billone, Helmut Lachenmann, Rebecca Saunders nebo Georg Friedrich Haas. V roce 2019 uvedl premiéru revidované verze úspěšné Haasovy opery Koma v klagenfurtském Stadttheater. „Po premiéře mohl Haas jen pokleknout, aby Basu Wiegersovi poděkoval za zcela mimořádný výkon orchestru,“ napsal tehdy Michael Cerha pro Der Standard.

Bas Wiegers-Dirigent
Photo: Marco Borggreve
Olga Neuwirth © Harald Hoffmann 1

Rodačka z rakouského Grazu Olga Neuwirth (*1968) je jednou z ústředních postav světové scény soudobé hudby od počátku 90. let minulého století, kdy festival Wiener Festwochen uvedl dvě její miniopery.

Dům jako hudební nástroj

Petr Hájek (*1970) je držitelem ceny Architekt roku 2018 a autorem souboru budov DOX+, v nichž se Prague Offspring koná. V roce 2010 založil Laboratoř experimentální architektury, od roku 2012 je vedoucím ateliéru architektury na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, v roce 2016 byl jmenován profesorem na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Je autorem konceptu Galegion, výzkumného projektu zabývajícího se hledáním nových metod navrhování urbanismu. Jeho součástí je i zvuková realizace architektonického návrhu utopického města nazvaná 15 minut a 15 vteřin ve městě Galegion. Během ní samotný koncertní sál DOX+, Hájkem koncipovaný jako hudební nástroj s posluchači uvnitř, rozezní pomocí konstrukčních táhel budovy performeři Martin Janíček a Filip Jakš.

Srnka C Vojtech Havlik

Co je to Prague Offspring?

Pražské jaro přichází s novým formátem věnovaným soudobé hudbě. Holešovické Centrum současného umění DOX během dvou dní ožije tím nejžhavějším ze současné mezinárodní i domácí scény.

Poslechněte si skladbu Magic Flu-idity od Olgy Neuwirth