Širokému publiku je určena master class se členy tohoto významného souboru specializovaného na soudobou hudbu, kteří ovládají ty nejnáročnější interpretační techniky, premiérovali na 500 děl současných autorů a jako kolektiv zastávají profesorský post na Kunstuniversität v Grazu.
Andreas Lindenbaum – violoncello Salvatore Sciarrino: Ai limiti della note pro sólové violoncello
Jakub William Gráf – violoncello
Bernhard Zachhuber – klarinet Marek Kopelent: Canto espansivo pro sólový klarinet
Veronika Coganová – klarinet
Pražské jaro přichází s novým formátem věnovaným soudobé hudbě. Holešovické Centrum současného umění DOX během dvou dní ožije tím nejžhavějším ze současné mezinárodní i domácí scény.
Postará se o to především jeden z nejdůležitějších ansámblů specializovaných na současnou hudbu, Klangforum Wien, které bude rezidenčním souborem po následující tři ročníky. „Podařilo se nám navázat mimořádně plodnou spolupráci, Klangforum zapojit do vzniku projektu a využít jeho zkušenosti i kontakty získané během desítek let, kdy se pohybuje na špici mezinárodního dění soudobé hudby,“ říká dramaturg festivalu Josef Třeštík. Klangforum Wien vystoupí na dvou večerních koncertech a formou veřejných workshopů a mistrovských kurzů bude předávat své dovednosti mladé generaci skladatelů a instrumentalistů.
Prague Offspring bude mít každý rok rezidenčního skladatele či skladatelku, na jejichž tvorbu se zaměří programy koncertů. V roce 2022 do Prahy přijede Rakušanka Olga Neuwirth, jedna z nejvyhledávanějších umělkyň současnosti. „O Olze Neuwirth se v posledních letech hovořilo v nejširších kruzích zejména v souvislosti s premiérou její opery Orlando ve Vídeňské státní opeře. Po obnovení koncertního provozu pak v září 2021 vyvolala velkou odezvu premiéra jejího nového díla Keyframes for a Hippogriff v podání Berlínských filharmoniků a dirigenta Jakuba Hrůši,“ uvádí Třeštík. „Mezi nejzajímavější a nedůležitější tvůrce patří už několik dekád. Máme obrovskou radost, že se ji podařilo získat,“ dodává.
Prague Offspring přinese také premiéry děl, která na objednávku festivalu píší autoři a autorky nejrenomovanější – letos Martin Smolka, příležitost dostanou také ti nejslibnější – Jakub Rataj, Lucie Vítková, Adrián Demoč, Konstantin Heuer a Ian Mikyska. To zdaleka není vše. Festivalové publikum se může těšit na setkání s umělci, panelovou diskuzi osobností evropské scény soudobé hudby, performativní instalaci skladatele Matouše Hejla a režiséra Aleše Čermáka, přednášku a performance architekta komplexu budov DOX+ Petra Hájka, který pojal samotný koncertní sál jako hudební nástroj. Vše pak uzavře závěrečná párty, ve které se ze skladatele Konstantina Heuera stane DJ.
„Prague Offspring je nová tradice Pražského jara, křupavá, trochu zlobivá, mladá, otevřená, experimentální,“ popisuje nový formát hudební skladatel a člen umělecké rady Pražského jara Miroslav Srnka. „Praha posiluje svoje jméno na evropské mapě nejnovější hudby. Celý prostor pražského DOXu se oživí zvukem na celý jeden víkend, na který se fanouškům nejnovější hudby začne vyplácet být v Praze.“