PIANOFONIA II
Zpět na program

PIANOFONIA II

Ve spolupráci

           

 

Všichni víme, jak zní klavír. Jak ale znějí jeho jednotlivé součásti? To se dozvíte na koncertě, který Pražské jaro pořádá ve spolupráci s nejvýznamnějším českým výrobcem klavírů a pianin, značkou Petrof. V prostorách Národního technického muzea budou rozmístěny jednotlivé součástky klavírů, od drobných až po ty největší, i dva kompletní nástroje. Rozezní je nová kompozice, kterou přímo na objednávku festivalu vytvořili Michal Rataj a Jan Trojan.

Tento koncert je uváděn v 19.00 hodin a v 21.00 hodin.

Program

  • Michal Rataj & Jan Trojan: Pianofonia (světová premiéra na objednávku Pražského jara)

Interpreti

  • Ivo Kahánek - klavír
  • Michal Nejtek - klavír
  • Štěpán Hon - klavírní objekty
  • Michal Rataj - klavírní objekty, live electronics
  • Jan Trojan - klavírní objekty, live electronics
200 - 400
20 5 2024
Pondělí 21.00
Koncert nemá přestávku

Národní technické muzeum a společnost PETROF
připravili výstavu „PETROF 160. Klavír jako technické dílo“. Výstava vznikla při příležitosti 160. výročí založení firmy, která je jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců akustických pianin a klavírů. Velkolepá výstava dá nahlédnout do historie i současnosti této významné české firmy a přiblíží proces a technické pozadí vzniku nástrojů, jejichž zvuk se rozeznívá po celém světě a šíří dobré jméno českého řemesla. Díky vlastnímu oddělení výzkumu a vývoje patří firma PETROF mezi přední inovátory v odvětví a je držitelem několika patentů. Výstava se koná od 10. dubna 2024 do 31. ledna 2025 ve velkém výstavním sále Národního technického muzea.

Oba autoři se na Pražském jaru v prostoru Národního technického muzea už potkali, a to při premiéře prostorové kompozice Jana Trojana Cirkulace v roce 2017. „Klavír je nástrojem západní hudební kultury. Jeho hlubší instrumentální podstata však v sobě propojuje mnohem víc,“ přibližuje nový společný projekt Michal Rataj. „Na jedné straně v sobě koncept ladného nábytkového designu ukrývá tajemství struny jakožto elementárního hybatele zvuku. Na druhé straně odkrýváme spíše dějiny rytmického pudu, který je vlastní snad všem kulturám na Zemi. Znějící struna a pulzující rytmus lze vlastně vnímat jako základní hudební elementy, bez nichž by hudba nemohla existovat. Design klavíru jim dává formu.“

Na koncertní křídlo, jak jej známe z klasických koncertů, bude hrát přední český interpret světového renomé Ivo Kahánek, který má za sebou mj. spolupráci s Berlínskými filharmoniky a dirigentem Simonem Rattlem. Nebude to jeho první spolupráce s Michalem Ratajem. Jeho klavírní koncert Movis provedl spolu s Českou filharmonií pod vedením Davida Robertsona na Pražském jaru v roce 2022. Netradičně bude klavír rozeznívat Michal Nejtek, sám skvělý hudební skladatel, jehož hudba v minulosti na Pražském jaru zněla a který má jako interpret přesahy k jazzu a rocku. Na součástky klavírů jako na bicí nástroje bude hrát perkusionista nevšední senzitivity Štěpán Hon. Jejich hru budou snímat mikrofony a pomocí prostorového zvuku oba autoři vše přetaví v klavírní symfonii – Pianofonii.