Zpět na program

The Breathtaking Collective/
Vize a sny

Program

  • Nicolò Corradini: Spargite flores
  • Sigismondo d'India: Dilectus meus
  • Calliope Tsoupaki: Mélena imí (Nigra sum) (2015)
  • Dario Castello: Sonata seconda
  • Giovanni Pierluigi da Palestrina: Nigra sum
  • Ivan Moody: O Archangels and Angels (2019)
  • Calliope Tsoupaki: Thin Air (2020)
  • Giuseppe Scarani: Sonata a 3 sopra Lucis creator optime
  • Julian Wachner: The Vision of the Archangels

Interpreti

  • The Breathtaking Collective
  • Hana Blažíková - soprán
  • Bruce Dickey - cink
  • Veronika Skuplik - housle
  • Kris Verhelst - varhany
  • Anna Lachegyi - viola da gamba
500
14 5 2022
Sobota 16.00
Předpokládaný konec 17.40

Hana Blažíková – Pražské jaro 2022

Kouzlo zakřiveného tvaru

Cink a lidský hlas. Pro mnohé neznámá kombinace. Podle Hany Blažíkové a Bruce Dickeyho kombinace doslova dechberoucí. Breathtaking Collective je soubor hudebníků usilující o jediné – dokázat posluchačům, jak bohaté hudební i zvukové zážitky dokáže vytvořit lidský hlas v kombinaci s unikátním dechovým nástrojem. Bruce Dickey se rozhodl svůj život zasvětit zvláštnímu nástroji zakřiveného tvaru, který má svůj původ již ve středověku a největšího rozkvětu se dočkal v 16. a 17. století.

Cink upoutává nejenom svým nezaměnitelným tvarem, ale také svým zařazením na pomezí dřevěného a žesťového nástroje. Materiálem je dřevo, ale hraje se pomocí nátrubku. Během 19. století se cink z hudební scény vytratil a ve svém dočasném vyhnanství čekal na svou renesanci do poloviny minulého století. Koncem 70. let to byl právě Dickey, kdo se o to zasloužil. Věrozvěst atypického instrumentu sdílel svou vášeň se studenty basilejské Scholy Cantorum, na které pedagogicky působil přes 40 let.

Během své dlouhé kariéry Dickey spolupracoval s mnoha významnými představiteli historicky poučené interpretace, například s Gustavem Leonhardtem, Nikolausem Harnoncourtem, Jordim Savallem a mnoha dalšími.

Hluboko do světa staré hudby

V roce 2014 se v pomyslném seznamu pozoruhodných umělců objevila také sopranistka Hana Blažíková, mimořádná osobnost na poli staré hudby. Blažíková se narodila v Praze a od dětství zpívala ve sboru Radost Praha. Se sólovým zpěvem nespěchala. Myslím si, že by člověk měl strávit mládí v pěveckém sboru“, nechala se slyšet pěvkyně, „počkat, až hlas vyzraje, a teprve potom se věnovat sólové dráze.“ Blažíková prošla studiem zpěvu i muzikologie, pravidelně se účastnila různých interpretačních kurzů. Spojení všech těchto aktivit jí dovolilo proniknout hluboko do světa staré hudby a historicky poučené interpretace.

V letech 2010 a 2013 se zúčastnila věhlasného turné s Bachovými Matoušovými pašijemi, které uspořádal slavný dirigent Philippe Herreweghe. Vynikající belgický umělec si Blažíkovou oblíbil a opakovaně ji zve ke spolupráci. Na svém kontě má spolupráci s celou řadou významných ansámblů, které se věnují interpretaci barokní, renesanční i středověké hudby. V roce 2017 byla jednou ze sólistek projektu Johna Eliota Gardinera Monteverdi 450, v rámci nějž vystoupila v operách Claudia Monteverdiho na celém světě. Blažíková také hraje na gotickou harfu. „Začít chodit na harfu byl jeden z nejlepších nápadů, které jsem kdy v životě měla,“ říká k tomu. Spojení lidského hlasu a harfy Blažíkové vždycky připadalo jako krásná zvuková kombinace.

48976984948 1c3d43141d 4k

Vize a sny

Projekt Pražského jara přinese v rámci jediného dne tři koncerty těch nejlepších českých i zahraničních hudebníků specializovaných na historicky poučenou interpretaci staré hudby.

V rámci projektu Vize a sny budou společně s posluchači a souborem Breathtaking Collective Blažíková a Dickey objevovat krásy jiné zvukové kombinace. Její hlas se bude proplétat se zvukem cinku, houslí Veroniky Skuplik, violy da gamby Mieneke van der Velden a cembala Kris Verhelst.
Hana Blazikova FOTO PJ2

Slovo k programu

Program koncertu je sestaven z děl, které ansámbl v minulosti vydal na svých dvou deskách, a soustředí se na repertoár staré i té nejnovější hudby napsané přímo na objednávku souboru.