Zpět na program

Tjeknavorian & Müller-Schott & Vinnickaja

Program

  • Claude Debussy: Klavírní trio G dur
  • Johannes Brahms: Trio c moll op. 101
  • Petr Iljič Čajkovskij: Klavírní trio a moll op. 50

Interpreti

  • Emmanuel Tjeknavorian - housle
  • Daniel Müller-Schott - violoncello
  • Anna Vinnickaja - klavír
500 - 1200
22 5 2022
Neděle 20.00
Předpokládaný konec 22.00

Návrat charismatického houslisty

Mladý rakouský houslista Emmanuel Tjeknavorian patří mezi nejlepší a nejvýraznější umělce své generace. Na Pražské jaro se vrací po úspěšném debutu po boku Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v roce 2019, aby tentokrát vystoupil ve hvězdném triu, které tvoří spolu s renomovaným německým violoncellistou Danielem Müllerem-Schottem a ruskou klavíristkou Annou Vinnickajou. Společně zahrají klavírní tria Clauda Debussyho, Johannesa Brahmse a Petra Iljiče Čajkovského. „Moc se těším, že se svými přáteli a kolegy budeme hrát tuto krásnou hudbu na úžasném festivalu, jakým je Pražské jaro,“ říká violoncellista souboru. „Všechna tři tria vznikla v krátkém časovém období, všechna byla napásána v 80. letech 19. století,“ dodává Müller-Schott.

Anna Vinnitskaya FOTO Gela Megrelidze

Slovo k programu

Doba vzniku a krátký časový úsek, během kterého byla napsána, nejsou jedinou spojnicí mezi díly. Tím dalším je jméno Naděždy von Meck, které figuruje coby významný impuls v biografiích Petra Iljiče Čajkovského (1840–1893) i Clauda Debussyho (1862–1918).

V otcových stopách

Emmanuel Tjeknavorian (nar. 1995) je navzdory svému věku považován už nikoli za talent a vycházející hvězdu, ale za respektovaného umělce. A to nejen coby sólista hrající na vzácné stradivárky z roku 1698, ale také jako dirigent. V sezoně 2020/21 měl dirigentské debuty u vídeňského Tonkünstler Orchestra, Cameraty Salzburg a Sinfonieorchester Basel. Kritika hovoří o intelektuální hloubce jeho hry, zároveň Tjeknavorian výtečně ovládá komunikaci s publikem a rád o hudbě hovoří. Na rozhlasové stanici Klassik Stephansdom moderuje vlastní pořad Klassik-Tjek. Na Pražském jaru debutoval v roce 2019 Houslovým koncertem Jeana Sibelia za doprovodu Pražských symfoniků FOK a dirigenta Alexandera Vedernikova. „Jeho stradivárky mají mimořádně pěkný, nosný zvuk a pianissima, která znějí, jako by je housle hrály samy,“ napsal tehdy pro server Klasika plus Petr Veber.  Tjeknavorian má před sebou řadu prestižních koncertů – čekají jej vystoupení s Královskou stockholmskou filharmonií, s WDR Sinfonieorchester v Kolíně nad Rýnem či s Orchestrem lipského Gewandhausu a dirigentem Franzem Welser-Möstem. Coby nejmladší rezidenční umělec v historii vídeňského Musikvereinu vytvořil vlastní koncertní řadu. Tjeknavorian se věnuje také nahrávací činnosti. Za své první album nazvané Solo, vydané u společnosti Sony Classical, získal cenu OPUS Klassik 2018. V současné době má exkluzivní smlouvu s labelem Berlin Classics, u kterého v roce 2020 nahrál album s houslovými koncerty Jeana Sibelia a svého otce, skladatele Lorise Tjeknavoriana, spolu se Symfonickým orchestrem Hessenského rozhlasu a dirigentem Pablem Gonzálezem.

S ohnivou technikou

Daniel Müller-Schott patří mezi nejvyhledávanější a nejceněnější violoncellisty současnosti. V superlativech se o něm mluví už od roku 1992, kdy zvítězil v Čajkovského soutěži v Moskvě. New York Times o něm píší jako o umělci „intenzivní expresivity“ a „nebojácném hráči s ohnivou technikou.“ Německý umělec, jehož v začátcích podpořili osobnosti jako Anne-Sophie Mutter a Mstislav Rostropovič, je dnes pevně etablován na mezinárodních pódiích. O respektu, jakému se těší ve své zemi, svědčí například to, že u příležitosti historické oslavy Dne německé jednoty v roce 2018 hrál v Berlíně u Braniborské brány pro půl milionu přihlížejících. V jeho obsáhlé diskografii najdeme jak kompletní základní violoncellový repertoár, tak díla, která sám inicioval nebo vynesl na světlo ze zapomnění. Cellové koncerty pro něj napsali sir André Previn a Peter Ruzicka, spolu s houslistkou Anne-Sophie Mutter a klavíristou Lambertem Orkisem premiéroval Ghost Trio amerického skladatele Sebastiana Curriera. V popředí jeho zájmu stojí také projekty pro mladé, kterým se věnuje zejména v rámci projektu nazvaného Rhapsody in School.

Vítězství v Soutěži královny Alžběty

Ruská klavíristka Anna Vinnickaja na sebe upozornila vítězstvím v Soutěži královny Alžběty v Bruselu 2007, kterou získala jako teprve druhá žena v historii. Klavíristka z hudební rodiny načerpala to nejlepší z ruské školy. Její repertoár sahá od Bacha až po soudobou rusko-tatarskou skladatelku Sofii Gubajdulinu, zvláštní vztah ji poutá k Rachmaninovovi, Prokofjevovi či Šostakovičovi. Díky udivující technice a mimořádně barevnému tónu svou hrou dokáže vtáhnout publikum do hudebního příběhu. „Naučila jsem se nejen hrát noty správně ve smyslu dynamiky a techniky, ale v každém momentu být v hudbě přítomná,“ vysvětluje sama umělkyně. Její hry si vysoce cení také odborná kritika. „Vinnickaja je za klaviaturou skutečnou lvicí, která požírá i ty nejtěžší stránky s nezlomnou silou,“ napsal o její hře Washington Post. BBC Music Magazine zase píše, že „nelze popřít čirou krásu a plnost jejího zvuku.“ Spolupracuje s těmi nejlepšími orchestry a dirigenty na celém světě – za všechny můžeme jmenovat Berlínské filharmoniky a Kirilla Petrenka, se kterými v roce 2021 vystoupila na Salcburském festivalu v Prvním klavírním koncertu Sergeje Prokofjeva. Za své nahrávky získala řadu ocenění, včetně prestižních Diapason d’Or a Editor’s Choice časopisu Gramophone. V roce 2021 vydala zatím své poslední album s baladami a impromptu Fryderyka Chopina.

Poslechněte si houslové umění Emmanuela Tjeknavoriana