Prague Offspring

27. a 28. května 2022
Centrum současného umění DOX

Praha 7 – Holešovice

Pražské jaro přichází s novým formátem věnovaným soudobé hudbě. Holešovické Centrum současného umění DOX během dvou dní ožije tím nejžhavějším ze současné mezinárodní i domácí scény.

Olga Neuwirth © Harald Hoffmann 6

Rezidenční soubor

Postará se o to především jeden z nejdůležitějších ansámblů specializovaných na současnou hudbu, Klangforum Wien, které bude rezidenčním souborem po následující tři ročníky.

Podařilo se nám navázat mimořádně plodnou spolupráci, Klangforum zapojit do vzniku projektu a využít jeho zkušenosti i kontakty získané během desítek let, kdy se pohybuje na špici mezinárodního dění soudobé hudby,“ říká dramaturg festivalu Josef Třeštík. Klangforum Wien vystoupí na dvou večerních koncertech a formou veřejných workshopů a mistrovských kurzů bude předávat své dovednosti mladé generaci skladatelů a instrumentalistů.

 

Rezidenční skladatelka

Prague Offspring bude mít každý rok rezidenčního skladatele či skladatelku, na jejichž tvorbu se zaměří programy koncertů. V roce 2022 do Prahy přijede Rakušanka Olga Neuwirth, jedna z nejvyhledávanějších umělkyň současnosti. „O Olze Neuwirth se v posledním roce hovořilo v nejširších kruzích zejména v souvislosti s premiérou její opery Orlando ve Vídeňské státní opeře, ale mezi nejzajímavější a nedůležitější tvůrce patří už několik dekád,“ uvádí Třeštík. „Máme obrovskou radost, že se ji podařilo získat.“

Světové premiéry

Prague Offspring přinese také premiéry děl, která na objednávku festivalu píší autoři a autorky nejrenomovanější – letos Martin Smolka, příležitost dostanou také ti nejslibnější – Jakub Rataj, Lucie Vítková, Adrián Demoč, Konstantin Heuer a Ian Mikyska. To zdaleka není vše. Festivalové publikum se může těšit na setkání s umělci, panelovou diskuzi osobností evropské scény soudobé hudby, performativní instalaci skladatele Matouše Hejla a režiséra Aleše Čermáka, přednášku a performance architekta komplexu budov DOX+ Petra Hájka, který pojal samotný koncertní sál jako hudební nástroj. Vše pak uzavře závěrečná párty, ve které se ze skladatele Konstantina Heuera stane DJ.

Miroslav Srnka © Vojtěch Havlík (5)

Křupavá a zlobivá tradice

„Prague Offspring je nová tradice Pražského jara, křupavá, trochu zlobivá, mladá, otevřená, experimentální,“ popisuje nový formát hudební skladatel a člen umělecké rady Pražského jara Miroslav Srnka. „Praha posiluje svoje jméno na evropské mapě nejnovější hudby. Celý prostor pražského DOXu se oživí zvukem na celý jeden víkend, na který se fanouškům nejnovější hudby začne vyplácet být v Praze.“

Permanentka Prague Offspring

Balíček vstupenek na všechny koncerty a akce Prague Offspring. Zvýhodněná cena 900 Kč za permanentku na oba dny. Zvolte typ vstupenky po stisknutí tlačítka Koupit vstupenky u kteréhokoliv koncertu Prague Offspring.

Prague Offspring 2022

Poslechněte si podcast k Prague Offspring