Soutěž se blíží – kdo byl přijat?

Na přelomu roku se v Praze uskutečnilo výběrové předkolo k letošní Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Letošní ročník přilákal rekordní počty zájemců. Kdo z nich uspěl a prošel sítem do dalších kol mezinárodní soutěže, která vy pukne těsně před samotným zahájením festivalu?

Soutěžní komise pro obor lesní roh ve složení Petr Hernych, Jindřich Kolář, Jindřich Petráš a Zuzana Rzounková vybrali pro samotnou soutěž v květnu 53 soutěžících z následujících zemí Brazílie (1), Česká republika (10), Čína (5), Francie (4), Itálie (5), Kolumbie (2), Korejská republika (4), Maďarsko (3), Mexiko (1), Německo (8), Polsko (1), Portugalsko (2), Rakousko (1), Slovinsko (1), Španělsko (1), Ukrajina (2), USA (1), Velká Británie (1).

V oboru housle zasedla komise ve složení Leoš Čepický, Hana Kotková, František Novotný a Josef Špaček. Ta vybrala 48 nejlepších houslistů z těchto zemí: Česká republika (8), Čína (7), Francie (1), Japonsko (8), Kanada (1), Korejská republika (16), Německo (2), Rakousko (1), Slovensko (1), Švýcarsko (2), Irsko (1).

Na tomto odkazu můžete zjistit jména těch, kteří v předkolech uspěli a podívají se v květnu do Prahy: https://festival.cz/soutez/prubeh-souteze/vysledky-predkola/

To hlavní z celé soutěže se odehraje od 7. do 14. května 2024 v Praze. Finálové kolo, kde svedou adrenalinový souboj o prvenství ti nejlepší v oboru lesní roh, se odehraje v pondělí 13. května 2024 v Rudolfinu. Sólisty doprovodí Plzeňská filharmonie s jejich šéfdirigentem Chuheihem Iwasakim. Houslové finále, které může rozhodnout o budoucí kariéře jeho účastníků, je připraveno na druhý finálový večer v úterý 14. května 2024 s účastí Prague Philharmonia pod vedením Marka Šedivého.

Předsedou hornové poroty je André Cazalet (Francie) a členy jsou Luca Benucci (Itálie), Jörg Brückner (Německo), Jindřich Petráš (Česká republika), Zuzana Rzounková (Česká republika), Will Sanders (Nizozemí) a Szabolcs Zempléni (Maďarsko).

Porotě v oboru housle předsedá Ida Kavafian (USA / Arménie) a členy jsou Hana Kotková (Česká republika / Švýcarsko), Sergej Krylov (Itálie), Daniel Phillips (USA), Liviu Prunaru (Rumunsko / Belgie), Josef Špaček (Česká republika), Soyoung Yoon (Korejská republika).