Svět s Liborem Peškem

Vzpomínat na pana dirigenta Libora Peška, tak krátce po jeho skonu, není lehké. Mohl jsem napsat „vzpomínat na Libora“, protože jsem měl tu čest stát se během let jedním z jeho přátel. Ale Libor byl pro mě vždy „panem dirigentem“ i když jsme si tykali a občas scházeli „na kus“ řeči při sklence vína. Ani v nejveselejších a zcela neformálních situacích jsem nezapomínal třeba na to, jak jsem se s ním sešel někdy okolo poloviny 90. let, tedy v době jeho liverpoolské éry, v Londýně, kde dirigoval tuším London Philharmonic Orchestra. Možnost být na místě svědkem jeho prestižní pozice v Británii, absolutního respektu všech lidí z branže a ovací publika v The Southbank Centre, mi připomněla, jak málo bývá u nás reflektován úspěch našich osobností ve světě. Počátkem 90. let byl Libor v anglosaském světě nesporně nejvýznamnějším českým dirigentem…

V tyto smutné dny nabídnou média dostatek informací o jeho kariéře, nahrávkách i životních milnících. Já si připomínám radostné roky, kdy byl „mým a naším“ prvním hostujícím dirigentem Pražských symfoniků a dodával mi svým noblesním humorem elán, když jsem ztrácel optimismus. Byli jsme spolu také téměř celá 90. léta ve Výboru Pražského jara a byl to Libor, který mne navrhl počátkem roku 2001 tehdy nově působící správní radě festivalu jako nástupce Olega Podgorného.

Připomeňme ještě, že Royal Liverpool Philharmonic Orchestra s Liborem Peškem jako svým šéfem, byl v roce 1993 prvním zahraničním orchestrem, který zahajoval Pražské jaro. Tím byla jedinečná tradice festivalu poprvé obohacena o účast světových orchestrů. Pražské jaro kromě toho eviduje bezmála čtyři desítky Liborových koncertů s českým i zahraničními orchestry. Svým přístupem k životu byl Libor vedle hudební profesionality neokázalým, civilním a přátelským aristokratem a celoživotním dejvickým patriotem. K britskému titulu KBE, který mu udělila v rámci oficiální návštěvy v Praze v roce 1996 královna Alžběta II., se může vázat osobní titul „The Right Honourable“. Tím je vlastně řečeno vše podstatné. Je štěstím být na světě, kde s námi byl Libor Pešek.

Roman Bělor
člen správní rady Pražského jara a jeho ředitel v letech 2001-2022
25. října 2022