Hudební soirée Rozkvětu Pražského jara

Festival Pražské jaro ve spolupráci Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy zve na sérii čtyř diskusních setkání v Kampusu Hybernská. Hudební soirée určená především mladému publiku připravili studenti Ústavu hudební vědy, jejich hosty budou přední umělci a umělkyně spojené s letošním ročníkem festivalu. V rozhovorech proložených živými koncertními ukázkami společně nejen přiblíží konkrétní festivalový program, ale zamyslí se i nad obecnějšími otázkami. Co dnes považujme za českou hudbu? V čem spočívá mistrovství interpretace staré hudby na dobové nástroje? Jak to vypadá, když se současný skladatel nechá inspirovat pravěkou hudbou? A jak vznikají elektronické skladby a jaké technologie skladatelé využívají? To můžete zjistit na čtyřech setkáních, které se konají 20. 2., 5. 3., 19. 3 a 23.4. v Kampusu HybernskáVstupné je zdarma, místa si včas rezervujte níže. 

Večery jsou věnovány památce Lenky Hlávkové, která byla v letech 2012–2015 a 2021-2023 ředitelkou Ústavu hudební vědy a stála u vzniku projektu. 

Kde domov můj?
20. 2. Úterý 18:00 Kampus Hybernská

Co je ta „naše česká hudba“ a má co říct i v dnešní globalizované době, 200 let po narození Bedřicha Smetany?

Hudba, která zraje jako víno
5. 3. Úterý 18:00 Kampus Hybernská

Jak se hledá zvuk minulosti a jak zněli předchůdci dnešních hudebních nástrojů? Odpovědi na tyto otázky pomůže hledat flétnistka Jana Semerádová

Je nová hudba nová?
19. 3. Úterý 18:00 Kampus Hybernská

Jak zní soudobá hudba inspirovaná 30 tisíc let starými jeskynními malbami? Kryštof Mařatka naživo ukáže, jak mohly vypadat a znít nástroje pravěkých lidí.

Stroj, přístroj, nástroj
23. 4. Úterý 18:00 Kampus Hybernská

Cesta elektronické hudby z laboratoří skladatelů do jejich notebooků a mezi lidi. Co to je theremin? A jak lze rozeznít kusy klavíru?