Festival Pražské jaro ve spolupráci Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy zve na sérii čtyř diskusních setkání v Kampusu Hybernská. Hudební soirée určená především mladému publiku připravili studenti Ústavu hudební vědy, jejich hosty budou přední umělci a umělkyně spojené s letošním ročníkem festivalu. V rozhovorech proložených živými koncertními ukázkami společně nejen přiblíží konkrétní festivalový program, ale zamyslí se i nad obecnějšími otázkami. Co dnes považujeme za českou hudbu? V čem spočívá mistrovství interpretace staré hudby na dobové nástroje? Jak to vypadá, když se současný skladatel nechá inspirovat pravěkou hudbou? A jak vznikají elektronické skladby a jaké technologie skladatelé využívají? To můžete zjistit na čtyřech setkáních, které se konají 20. 2., 5. 3., 19. 3. a 23.4. v Kampusu Hybernská. Vstupné je zdarma a kapacita omezená, proto si místa včas rezervujte níže.
Večery jsou věnovány památce Lenky Hlávkové, která byla v letech 2012–2015 a 2021-2023 ředitelkou Ústavu hudební vědy a stála u vzniku projektu.
Co je ta „naše česká hudba“ a má co říct i v dnešní globalizované době, 200 let po narození Bedřicha Smetany?
Jak se hledá zvuk minulosti a jak zněli předchůdci dnešních hudebních nástrojů? Odpovědi na tyto otázky pomůže hledat flétnistka Jana Semerádová
Jak zní soudobá hudba inspirovaná 30 tisíc let starými jeskynními malbami? Kryštof Mařatka naživo ukáže, jak mohly vypadat a znít nástroje pravěkých lidí.
Cesta elektronické hudby z laboratoří skladatelů do jejich notebooků a mezi lidi. Co to je theremin? A jak lze rozeznít kusy klavíru?
Členové Rozkvětu do 26 let si mohou zakoupit vstupenku na vybrané koncerty Pražského jara za zvýhodněné vstupné
Finálové kolo mezinárodní soutěže Pražské jaro, ve kterém se utkají nejlepší mladí hornisté z celého světa
Berliner Philharmoniker, Kirill Petrenko
Smetana: Má vlast
Finálové kolo mezinárodní soutěže Pražské jaro, ve kterém se utkají nejlepší mladí houslisté z celého světa
Slavní laureáti zahrají k poctě Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.
Miah Persson – soprán, Malcolm Martineau – klavír
Slavný Schumannův cyklus a písně skandinávských autorů
Ikona historicky poučené interpretace uvede díla italských mistrů přelomu 16. a 17. století.
Jeden z nejlepších orchestrů světa pod taktovkou nejuznávanějšího českého dirigenta současnosti
Dirigent Riccardo Chailly se po téměř čtvrtstoletí vrací Pražské jaro, aby v pozici šéfdirigenta stanul v čele filharmoniků milánské opery La Scala.
Festivalový debut dirigenta Jiřího Habarta, laureáta prestižní britské soutěže Donatella Flick Competition
Vítěz Chopinovy soutěže se po osmi letech vrací na festival, aby uvedl program spojující hudbu Maurice Ravela a Franze Liszta.
Uznávaní sólisté i komorní hráči sdružení v Z.E.N. Triu zahrají koncert z děl Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka
Titulární varhanice Elbphilharmonie Iveta Apkalna provede monumentální díla varhanního repertoáru včetně Bachovy Toccaty a fugy d moll a Boëllmannovy Gotické suity.
Koncert Orchestre de Radio France a houslisty Amaury Coeytauxe pod vedením Mikko Francka. A Kryštof Mařatka uvede ve světové premiéře svou skladbu inspirovanou pravěkými jeskynními malbami.
Stěžejní počin k Roku české hudby za účasti České filharmonie, Kateřiny Kněžíkové, Adama Plachetky ad. pod vedením Jakuba Hrůši
Krásné melodie i živé taneční rytmy Karibiku od Gershwina, Bernsteina a Korngolda zahrají Pražští symfonikové s Tomášem Braunerem a houslistkou Caroline Widmann.
Stěžejní počin k Roku české hudby za účasti České filharmonie, Kateřiny Kněžíkové, Adama Plachetky ad. pod vedením Jakuba Hrůši
Jedna z největších bachovských autorit, Ton Koopman, přijede do Prahy uvést Bachovy kantáty.
Česká filharmonie s Josefem Špačkem pod vedením Davida Robertsona provede díla českých klasiků. Zazní i evropská premiéra Srnkových Superorganisms.
1) Zaregistrujte se k účtu Pražského jara. Registrovat se můžete na www.festival.cz pod ikonkou Váš účet v pravém horním rohu obrazovky. Máte-li již své přihlašovací údaje do svého účtu z předchozích let, vyplňte je a přihlaste se. V případě, že registrováni nejste, klikněte na registrovat, vyplňte požadované údaje a registraci dokončete.
2) Po přihlášení do svého účtu klikněte na tlačítko Nastavení účtu. V části Doplňující údaje budete vyzváni k zadání data narození. Po odsouhlasení podmínek se Vám tamtéž zobrazí odkaz pro nákup vstupenek Rozkvětu.
3) Po dokončení registrace do Rozkvětu budete moci nakoupit vstupenky za 200 Kč.
4) Pokud nejste přihlášeni, učiňte tak. Bez přihlášení se Vám totiž nezobrazí snížená cena pro Rozkvět.
5) Buďte připraveni, že při vstupu do budovy sálu můžete být vyzváni k předložení platného dokladu (platné ISIC karty, občanského průkazu či jakéhokoli jiného oficiálního dokladu), kde budete moci doložit, že splňujete věkovou hranici (26 let včetně) a jedná se skutečně o Vás (na základě fotografie atp.).
6) Odložte si kabáty, dejte si něco dobrého k snědku či se napijte. U stolečků si můžete koupit program. Vejděte do sálu a pohodlně se usaďte na svá místa.
7) Udělejte si selfie před začátkem koncertu (o přestávce či po jeho skončení), vložte jej na Facebook či Instagram (ať na Vaši návštěvu máme taky nějakou památku) s označením #prazskejaro nebo #praguespring. Následně si vypněte zvuk telefonu. Během koncertu už, prosím, nefoťte.