Zpět na program

Miah Persson: LÁSKA A ŽIVOT ŽENY

Svými vystoupeními v Salcburku, MET, Carnegie Hall, Covent Garden, Staatsoper Berlin, Aix-en-Provence nebo Glyndebourne se Miah Persson řadí mezi nejvyhledávanější operní i písňové pěvkyně naší doby.
Posluchači i odborná kritika na celém světě oceňují její hlas, bezchybnou techniku a přirozený výraz, který dokáže vtisknout svým rolím na divadelním jevišti i koncertním pódiu. „Podává jeden z nejdetailnějších a nejvíce nuancovaných hereckých výkonů ze všech zpěvaček nejen poslední dekády,“ napsal o ní pro Sunday Times Hugh Canning. Na Pražské jaro přijíždí s klavíristou Malcolmem Martineauem, aby společně uvedli program spojující romantický písňový cyklus Láska a život ženy Roberta Schumanna s písněmi skandinávských autorů.

Program

  • Clara Schumann: výběr z písní
  • Robert Schumann: Láska a život ženy op. 42
  • Gösta Nystroem, Ture Rangström, Wilhelm Stenhammar, Edvard Grieg, Jean Sibelius, Bo Linde, Hugo Alfvén, Lars-Erik Larsson: výběr z písní

Interpreti

  • Miah Persson - soprán
  • Malcolm Martineau - klavír

Cena

300 - 900
16 5 2024
Čtvrtek 20.00

„Ach Kláro, psát písně je blaho!“ napsal Robert Schumann v roce 1840 Claře Wieckové, která se zakrátko měla stát jeho manželkou. V onom roce jich složil 138, mezi nimi cyklus Láska a život ženy na texty Adalberta von Chamisso. Německý básník, potomek francouzských aristokratů, kteří se před Velkou francouzskou revolucí uchýlili do Pruska, v nich zachycuje milostný vztah od seznámení přes svatbu až po mužovu smrt z pohledu ženy. Miah Persson se rozhodla Schumannův cyklus propojit s písněmi severských skladatelů – Edvarda Griega, Jeana Sibelia, Wilhelma Stenhammara či Gunnara de Frumerie, kteří zhudebnili texty se stejným námětem.

Myšlenka vytvořit skandinávskou verzi Schumannova slavného cyklu Láska a život ženy se zrodila, když jsem byla požádána, abych připravila recitál složený z písní skandinávských autorů,“ vzpomíná zpěvačka, která pravidelně vystupuje na prknech nejprestižnějších operních scén včetně newyorské Metropolitní opery, londýnské Covent Garden či Vídeňské státní opery. „Protože jsem zrovna zpívala rozsáhlý program z písní Stenhammara, které pojednávají o mladé dívce snící o svém milém a prvních zkušenostech mladé dívky s láskou a srdcebolem, uvědomila jsem si, jak zajímavé by bylo vytvořit skandinávskou verzi tohoto mistrovského díla. Promluvila jsem s Malcolmem a spolu jsme vymysleli program navazující na témata Lásky a života ženy – počínaje první láskou a konče ztrátou milovaného,“ vysvětluje Persson.

Malcolm Martineau je zpěvačce nejen rovnocenným ideovým, ale i hudebním partnerem. Skotský klavírista patří k vůbec nejvíce oceňovaným doprovazečům světových pěvců. Během své bohaté kariéry spolupracoval s legendami, jako jsou Frederica von Stade, sir Thomas Allen, Thomas Hampson, Bryn Terfel či Magdalena Kožená. „Na tento recitál se těším také proto, že budu moci opět vystupovat s Malcolmem Martineauem,“ přiznává Miah. „Spolupracujeme spolu už dlouho a mám vždy ohromnou radost, když s ním mohu zpívat – jeho muzikalita a citlivost k písňovému repertoáru a zpěvákům z něj činí jednoho z těch vůbec nejlepších, jaké máme!“

 

Malcolm Martineau