Zpět na program

Bach Collegium Japan

Program

  • Johann Sebastian Bach: Koncert pro dvoje housle a orchestr d moll BWV 1043
  • Johann Sebastian Bach: Kantáta „Mein Herze schwimmt im Blut“ BWV 199
  • Johann Sebastian Bach: Alles mit Gott und nichts ohn’ ihn BWV 1127
  • Johann Sebastian Bach: Dvojkoncert pro housle, hoboj a smyčce c moll BWV 1060R
  • Johann Sebastian Bach: Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51

Interpreti

  • Bach Collegium Japan
  • Masaaki Suzuki - dirigent
  • Hana Blažíková - soprán
17 5 2015
Neděle 20.00

Místo konání

Rudolfinum – Dvořákova síň

O koncertu

Proslulý barokní ansámbl Bach Collegium Japan si pro své debutové vystoupení v rámci letošního jubilejního ročníku Pražského jara vybral program sestávající výlučně z děl Johanna Sebastiana Bacha. Jak samotný název ansámblu napovídá, hudba završitele barokní epochy tvoří repertoárové těžiště tohoto japonského souboru. „Bachova hudba je nositelem mnoha poselství, která nás neustále oslovují a inspirují. Při každém z našich koncertů či práci na nových projektech nás ohromuje, kolik energie a síly se v ní ukrývá,“ vyznává se umělecký vedoucí ansámblu, dirigent Masaaki Suzuki, jenž se Bachově hudbě věnuje již od počátku své umělecké dráhy.

Během večera zazní známý Koncert d moll pro dvoje housle, smyčce a basso continuo BWV 1043 a Koncert c moll pro hoboj, housle, smyčce a basso continuo BWV 1060R, který je pokládán za původní verzi Bachova prvního Koncertu pro dvě cembala, smyčce a basso continuo c moll BWV 1060, jenž autor podle předlohy transkriboval přibližně kolem roku 1736. Spolu s českou sopranistkou Hanou Blažíkovou soubor provede také dvě z Bachových kantát, Mein Herze schwimmt in Blut BWV 199 a Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51. Blažíková, která na Pražském jaru vystoupí již počtvrté (2004, 2005 a 2008), patří ke stálým hostům souboru. Spolupracovala s ním mimo jiné na kompletním vydání nahrávek Bachových kantát, rozsáhlém projektu, kterému se soubor věnuje již více než dvacet let.

Hana Blažíková je absolventkou Pražské konzervatoře (2002), kde studovala ve třídě prof. Jiřího Kotouče, a mistrovských kurzů u Poppy Holden či Petera Kooije. Zaměřuje se převážně na interpretaci renesanční, barokní a středověké hudby a pravidelně spolupracuje s předními českými i světovými orchestry (Collegium 1704, Collegium Vocale Gent ad.). Vystupovala na mnoha významných mezinárodních festivalech, jako jsou Oude Muziek Utrecht nebo Arts Festival Hong Kong. Hraje na gotickou harfu.

Masaaki Suzuki patří mezi přední světové znalce a interprety Bachova díla. Vystudoval kompozici a hru na varhany na univerzitě v Tokiu a hru na cembalo a varhany na Sweelinckově konzervatoři v Amsterdamu. Je spoluzakladatelem a hudebním ředitelem souboru Bach Collegium Japan, s nímž pravidelně vystupuje na předních koncertních pódiích v Evropě a Spojených státech a držitelem řady významných ocenění, mezi něž mimo jiné patří také prestižní Leipzig Bach Prize (2012). Vyučuje na univerzitě v americkém Yale.

Vokálně-instrumentální soubor Bach Collegium Japan se za relativně krátkou dobu své existence (založen v roce 1990) vypracoval mezi světovou špičku v oblasti tzv. autentické interpretace barokní hudby. Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří kompletní nahrávka Bachových kantát pro švédskou společnost BIS Records čítající celkem 55 CD, která pod vedením Maasakiho Suzukiho vznikala v letech 1995–2013, nebo nahrávka Bachových motet, za níž soubor v roce 2011 získal mimo jiné cenu BBC Music Magazine Award.

____________________

Cestujte na Pražské jaro vlakem Českých drah

Cestujte na Pražské jaro vlakem Českých drah a získejte 50% slevu na jízdném! Více informací v novince Vlak+ Pražské jaro

Vstupenka na Pražské jaro zároveň jako slevový kupón!

Vstupenka na Pražské jaro platí zároveň jako slevový kupón do expozice “Secese. Vitální umění 1900” Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Více informací v odkazu “Secese. Vitální umění 1900” v sekci “Novinky”.