Zpět na program

Quasars Ensemble

Jarrell / Saariaho / Buffa / Grisey

Program

  • Michael Jarrell: Assonance VI
  • Kaija Saariaho: Terrestre
  • Ivan Buffa: Identity (světová premiéra)
  • Gérard Grisey: Vortex Temporum I, II, III

Interpreti

  • Quasars Ensemble
  • Ivan Buffa
  • Andrea Mosorjaková

Cena

300 - 300
15 5 2017
Pondělí 20.00

Místo konání

Koncertní sál Pražské konzervatoře

 

Pro své debutové vystoupení na festivalu Pražské jaro si slovenský umělecký soubor Quasars Ensemble vybral program sestavený z děl předních současných zahraničních autorů. V popředí dramaturgie tohoto koncertu stojí portrét pestrobarevného dynamického světa spektrální hudby. Erbovním dílem kompoziční poetiky, resp. techniky, která vydláždila poslední výraznou stopu na pomyslném chodníku vývoje evropského hudebního myšlení, je rozsáhlý třídílný gigant s názvem Vortex temporum (Vír času), který vzešel z pera otce spektrální hudby, francouzského mága Gérarda Griseye. Ohromující energie vibrujících girland šesti nástrojů je doslova lahůdkou par excellence ze světa současné, virtuózně pojaté hudby. Premiéra kultovního díla se uskutečnila téměř přesně před dvaceti lety.

První dámu světa komplexních rytmizovaných spekter reprezentuje Finka Kaija Saariaho. Její humorné, mimořádně populární „miniconcerto“ pro sólovou flétnu a malý komorní soubor vzniklo transkripcí druhé části flétnového koncertu s názvem L’Aile du Songe.

Švýcarského skladatele Michaela Jarrella pojí s Kaijou Saariaho společné studium ve slavné kompoziční třídě Klause Hubera ve Freiburgu. Jako autor rozsáhlého cyklu komorních děl variabilního obsazení s názvem Assonance se pomocí hudby neustále pokouší ilustrovat zvláštnost sice nedokonalého, o to však zvučnějšího způsobu rýmování samohlásek namísto slabik, jak ji zná umělecká vázaná řeč.

Do kompoziční třídy Michaela Jarrella patří i všestranný slovenský umělec Ivan Buffa, jehož nová komorní symfonie s názvem Identity představuje určitou sumarizaci jeho snah o symbiózu spektrální barevnosti s organicky propojenou rytmikou.

Quasars Ensemble se od svého vzniku v roce 2008 zařadil mezi nejzajímavější profesionální hudební tělesa svého druhu na Slovensku. Kromě soudobé vážné hudby se ansámbl zaměřuje také na díla minulých epoch, která ve svých odvážných dramaturgiích uvádí v zajímavých kombinacích. Soubor uvedl několik koncertních profilů současných předních světových skladatelů (Bent Sørensen, Michael Jarrell, Kaija Saariaho) a spolupracoval s umělci jako Camilla Hoitenga a Mario Caroli, Dalibor Karvay či Lionel Peintre. Účinkoval na řadě prestižních festivalů soudobé hudby (Varšavský podzim, Arcus Temporum v Pannonhalmě, Ostravské dny nové hudby), pravidelně hostuje na Bratislavských hudebních slavnostech a festivalu Melos-Étos.

Ivan Buffa vystudoval hru na klavír a skladbu na VŠMU v Bratislavě a na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Jeho skladby zazněly na festivalových pódiích jako Wien Modern, Aspekte Salzburg, ISCM World Music Days ad. V roce 2007 mu za skladbu Ritual byla udělena prestižní cena Jána Levoslava Belly, za skladbu Organismi byl nominovaný na cenu Tatra banky. V roce 2013 spolu se členy Quasars Ensemble, jehož je uměleckým vedoucím od roku 2008, převzal nejvýznamnější umělecké ocenění na Slovensku – Křišťálové křídlo. Jeho repertoár sahá od hudby romantismu přes impresionismus, expresionismus a poválečnou avantgardu až po nejnovější tvorbu.

 


Cestujte na Pražské jaro vlakem Českých drah a získejte 50 % slevu na jízdném!
Více informací o projektu VLAK+ Pražské jaro