Jeffrey Rathbun studoval na Universitě v Severním Texasu u Charlese Veazey. V roce 1990 nastoupil do The Cleveland Orchestra jako asistent prvního hobojisty, kterým se pak v letech 2001 – 2003 stal. V roce 1988 získal první cenu v Lucarelliho mezinárodní hobojové soutěži.

Na žádost symfonických orchestrů v Bostonu, Los Angeles, San Francisku a Chicagu vystupoval jako hostující první hobojista. Jeffrey Rathbun vyučuje v na Blossom Music Festival v Kentu a od roku 2006 pak na Baldwin Wallace Conservatory a Cleveland Institut of Music. Vede mistrovské třídy napříč Spojenými Státy. Hraje na hoboje renomované společnosti Buffet Crampon Paris.

Jeffrey Rathbun se zároveň věnuje komponování komorní a orchestrální hudby. Jeho skladby jsou prováděny řadou ansámblů, včetně The Cleveland Orchestra pod vedením dirigentů jako jsou např. Christoph von Dohnányi, Franz Welser-Möst a další.

V rámci soutěže Pražské jaro 2019 povede také masterclass, která se bude konat v úterý 14. května 2019 od 10:00 na Akademii múzických umění v Praze.