Přátelské Pražské jaro 2023

Do koncertní sezóny 2022/2023 jsme s našimi Přáteli vstupovali v druhé polovině října setkání v kostele sv. Vavřince, kde ředitel festival Pavel Trojan, jeho zástupkyně a koordinátorka mecenášského klubu a partnerství Katarína Fišerová, dramaturg Josef Třeštík a vedoucí marketingu Juraj Gerbery představili program nadcházejícího ročníku festival a jeho vizuální podobu. Přátelé se tak dozvěděli veškeré podrobnosti o 78. ročníku festivalu s více jak dvoutýdenním předstihem.

Naši mecenáši se také těší výhradním právu přednostního nákupu vstupenek z pohodlí domova. Mohou si tak vybrat nejlepší místa v sále zcela bez omezení.

V průběhu roku jsme se setkali s violistkou Kristinou Fialovou, která se na Pražském jaru 2023 představila také coby porotkyně Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola. Tento obor byl letos zařazen vůbec poprvé v historii soutěže.

Jaroslav Sojka, historik umění, nás seznámil s historií kostela sv. Vavřince, jehož nádherné prostory Pražské jaro využívá jako koncertní prostory pro komorní projekty v rámci Svatovavřinecké sezóny.

Inspirativní vhled do historie a původu děl Františka Ignáce Tůmy, českého barokní skladatele, poskytl vedoucí soubor Czech Ensemble Baroque, Roman Válek, který v rámci festivalu společně s Andreasem Schollem vystoupil 31. května ve Dvořákově síni Rudolfina.

 

V březnu jsme si měli možnost pohovořit s Bellou Adamovou, která svým pěveckým umem a nezkrotným temperamentem strhla publikem Anežského kláštera ve festivalovém matiné.

Na závěr sezóny jsme oslovili člena Soutěžní komise Pražského jara a hobojistu České filharmonie, Vladislava Borovku, jehož strhující výklad a příběhy Rudolfina zaujal všechny účastníky prohlídky. Zavítali jsme nejen na podium Dvořákovy síně, ale také na střechu budovy, která poskytuje dechberoucí výhled na Pražský hrad a okolí.

Vyvrcholením celé přátelské sezóny byl samotný festival, který se může v letošním roce může pyšnit samými superlativy. Špičkové výkony umělců, fantastická atmosféra ve vyprodaných sálech, které navštívilo bezmála 24 tisíc diváků, tak zařadil letošní rok mezi ty nejúspěšnější a nezapomenutelné.

Přátelé měli možnost se exkluzivně zúčastnit několika společenských akcí konaných v reprezentačních prostorách Obecního doma a Rudolfina či projekce dokument o klavíristovi Igoru Levitovi, jehož strhující výkon na letošním festivalu dokázal, že je právem řazen mezi nejlepší klavíristy světa. V samotném závěru festivalu, jen hodinu před vypuknutím slavnostního závěrečného koncertu, kde zazněla Beethovenova 9. symfonie “S ódou na radost”, jsme se společně podívali do Diamantového salonku na samém vrchu Obecního domu, odkud se nám naskytl výjimečný výhled na celé Hradčany.

Pražské jaro 2023 tak bylo završeno.

Stalo se tak i díky podpoře našich skvělých Přátel a partnerů, bez jejichž podpory bychom mohli stěží nabídnout to, co můžeme nyní.

DĚKUJEME!