Slyšte neslýchané na Pražském jaru: Prague Offspring a koncert pro padesát klavírů už tento víkend

Hudba za hranicí možného – i tak lze ve stručnosti charakterizovat program věnovaný současné tvorbě v rámci letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. V rámci série Prague Offspring se už tento víkend představí britská skladatelka Rebecca Saunders a rakouský ansámbl Klangforum Wien v čele s Enno Poppem. Zazní skladba loni zesnulé Kaiji Saariaho, ale i nové kompozice pětice českých a slovenských skladatelů a skladatelek. V monumentální skladbě 11 000 strun Georga Friedricha Haase vás obklopí padesát mikrotonálně naladěných klavírů a komorní orchestr.

Prague Offspring: v kůži Rebeccy Saunders, pocta Kaaije Saariahjo a tříletá rezidence Klangforum Wien

Prague Offspring, série věnovaná nejaktuálnějším trendům v současné hudbě, se letos koná již potřetí. „Základním východiskem bylo vytvoření dvou intenzivních dnů, které by byly zcela věnovány současné hudbě,” vysvětluje dramaturg festivalu Josef Třeštík. Do programu plného koncertů, workshopů a mistrovských kurzů s mezinárodně uznávanými umělci a umělkyněmi se můžete ponořit už tento pátek a sobotu 31. května a 1. června v Centru současného umění DOX.

Role rezidenčního souboru se letos potřetí a naposledy zhostí Klangforum Wien. Po Olze Neuwirth a Georgu Friedrichu Haasovi se jako rezidenční umělkyně představí Rebecca Saunders, britská autorka žijící v Berlíně. V provedení rakouského ansámblu zazní hned několik jejích skladeb včetně asi té nejznámější, Scar – jejímu pátečnímu provedení bude předcházet diskuse s autorkou. Coby sólistka vystoupí v sobotním provedení skladby Nether fenomenální britská sopranistka Juliet Fraser.

“Náš pražský pobyt byl pro soubor zásadní zkušeností. Jsme vděčni dramaturgovi festivalu Josefu Třeštíkovi, který nejenže šikovně představil naše umění, ale také pomohl vypěstovat neocenitelné kontakty v rámci české hudební komunity. Odvážíme si bohaté vzpomínky, nová spojení a poznatky, které budou nepochybně formovat naše další aktivity,” říká umělecký ředitel a vedoucí Klangforum Wien, Peter Paul Kainrath.

Prague Offspring připomene také finskou skladatelku Kaiju Saariaho, od jejíhož úmrtí uplyne 2. června přesně rok. „Přestože byl program festivalu v té době již téměř sestaven, rozhodli jsme se společně s Klangforum Wien zařadit skladbu Solar jako poctu její památce,” doplňuje Josef Třeštík. Na sobotním koncertě uslyšíme také premiéru pěti nových skladeb od českých a slovenských autorů a autorek, vytvořených speciálně pro Klangforum Wien. Zkomponovali je Timea Urban Hvozdíková, Michal Jindrák, Martin Klusák, Michal Wróblewski a Matej Sloboda.

Diskuze, workshopy a mistrovské kurzy tvoří zásadní část programu Prague Offspring. Během “reading lessons” si studenti kompozice mohou na vlastních dílech společně s diváky zažít, jak to vypadá, když špičkový soubor poprvé čte novou skladbu. Dostanou při tom cennou zpětnou vazbu od hudebníků, kteří se takové hudbě věnují desítky let.Umělecká komisenásledně vybere jednoho autora či autorku, jež získá objednávku na novou skladbu pro příští ročník Prague Offspring. „To je klíčové pro umělecký růst, neboť dává mladým skladatelům a skladatelkám, kteří ještě neměli možnost spolupracovat s tak prestižním souborem, příležitost rozvíjet své dovednosti,” uvádí Třeštík. Proběhne také pokračování diskusní série “How to Spring Off”, ve které se Miroslav Srnka bude ptát Petera Paula Kainratha z Klangforum Wien a Christiana Fausche z Ensemble Modern na výzvy spojené s uváděním soudobé hudby.

Zvýhodněnou permanentku i vstupenky na jednotlivé koncerty a doprovodný program Prague Offspring lze zakoupit na stránkách festivalu: https://festival.cz/koncerty/?categories=prague-offspring

Slyšte neslýchané

Velkolepou tečkou za tříletou rezidencí Klangfora Wien bude provedení díla 11 000 strun od Georga Friedricha Haase, 2. června ve Foru Karlín. V jedinečném večeru uslyšíte padesát mikrotonálně laděných pianin rozmístěných v kruhu, doplněných o komorní ansámbl čítající dohromady přesně 11 000 strun. Publikum bude umístěno jak uvnitř, tak i vně kruhu. Skladba vyznačující se fascinujícími zvukovými efekty působí v některých místech až dojmem elektronické hudby, i když vše je plně akustické.

Georg Friedrich Haas se do Prahy vrací po loňské rezidenci právě na Prague Offspring. Rakouský autor se počítá mezi žijící klasiky a jednoho z nejdůležitějšího tvůrců mikrointervalové hudby současnosti. Nevyhýbá se politickým a společenským tématům a spolu se svou manželkou, spisovatelkou, performerkou a BDSM koučkou Mollenou Williams-Haas se ve svých dílech vyjadřuje k tématům, jako je sexualita, alkoholismus a nacistická historie Rakouska.

Na dvě provedení 11 000 strun 2. června od 18.00 a 21.00 zbývají v tuto chvíli už jen poslední vstupenky: https://festival.cz/koncerty/11-000-strun-2/