Slovo ředitele Pražského jara Pavla Trojana

Vážení milovníci hudby, milí přátelé, s odhodláním a optimismem Vám předkládáme program 78. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

 

Je nesmírným potěšením vidět Tomáše Hanuse dirigovat. Ale kdy tomu bylo v Praze naposledy? Od roku 2016 stojí v čele Orchestru Velšské národní opery a sklízí jeden úspěch za druhým. Už tehdy jsme si řekli, že by bylo krásné slyšet je na zahajovacím koncertu. Nyní se sen stává skutečností. Česko-velšská Má vlast bude jistě slavnostní, ale také svěží a nespoutaná hudebními konvencemi. Ostrovní země draků, čarodějnic a obrů je sice vzdálená zeměpisně, ale velmi blízká dlouhou tradicí uvádění české hudby – a to nejenom díky Tomáši Hanusovi, ale také dirigentu Charlesi Mackerrasovi, jenž v objevování české hudby ve světě, zvláště pak Janáčkovy, sehrál zcela zásadní roli.

Pokud Vám bylo před třemi lety sympatické, jak Jakub Hrůša představil své Bamberské symfoniky, těžko se ubráníte zvědavosti, jakou stopu zanechal Tomáš Netopil u Essenských filharmoniků. I tento dirigent je nesporně ambasadorem české hudby v zahraničí a pražskojarní koncert s díly Elgara a Dvořáka bude jedním z posledních, kterým se jeho angažmá po jedenácti letech v čele essenského orchestru uzavře. K této speciální příležitosti jsme přizvali špičkového a zároveň projevem neokázalého houslistu Franka Petera Zimmermanna.

Hrdě se na letošním festivalu přihlásíme k nástroji, který to ve světě hudby nemá jednoduché. Virtuozitu na viole z dílny Antonia Stradivariho předvede hned na čtyřech koncertech fenomenální violista Antoine Tamestit, rezidenční umělec festivalu, osobnost strhující muzikality a bohatého repertoáru. Ve dvou večerech se v Rudolfinu představí nejdříve se svým dlouholetým uměleckým partnerem, klavíristou Cédricem Tiberghienem, následující večer pak s mimořádnou houslistkou Isabelle Faust. Tamestitova rezidence vyvrcholí koncertem s Českou filharmonií a finským dirigentem Klausem Mäkeläm, který ve svých šestadvaceti letech patří k nejžádanějším dirigentům současnosti. Zanechal nepřehlédnutelnou stopu v Oslu, ujal se vedení Orchestre de Paris a od sezony 2027/28 bude šéfdirigentem amsterdamského Royal Concertgebouw Orchestra, který je řazen na nejvyšší příčky světových orchestrů. Máme radost, že jeho český debut se odehraje právě na tomto koncertu. Od Antoina Tamestita uslyšíme působivý Koncert pro violu a orchestr Alfreda Schnittkeho, v druhé půli zazní Mahlerova Symfonie č. 1 „Titán“.

Antoine Tamestit à Paris en octobre 2016

Vůbec poprvé v historii se Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro uskuteční v oboru viola. V soutěžní porotě zasednou prvotřídní violisté v čele s Antoinem Tamestitem. O to více nás těší, že se nám podařilo do programu zařadit koncert, na kterém všichni porotci violové soutěže vystoupí společně na jednom pódiu. A se stejnou myšlenkou souhlasili také porotci trombonové soutěže. Máme se na co těšit!

Česká filharmonie dostane na festivalu velký prostor. Společně představíme interprety a program, který ukáže náš první orchestr ve světovém lesku. Vůbec poprvé bude v České republice dirigovat živoucí legenda americké klasické hudby John Adams. Sólistou večera bude islandský klavírista Víkingur Ólafsson, který se do Prahy vrátí po senzačním úspěchu v předchozí abonentní sezoně. A událostí, na kterou mnozí z Vás čekají, bude Závěrečný koncert s Beethovenovou Devátou, Českou filharmonii povede Christoph Eschenbach. Jelikož Obecní dům nedokáže pojmout všechny zájemce o toto velkolepé zakončení, uvedeme toto symbolikou naplněné Beethovenovo dílo hned dva dny po sobě.

Ligu špičkových orchestrů bude v květnu 2023 reprezentovat Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, o jehož hostování a také přítomnost dirigenta Daniela Hardinga jsme usilovali několik let. Na koncertu zazní Mahlerova Sedmá symfonie, která měla v Praze světovou premiéru. Odkazuje také na hlubokou stopu uvádění Mahlerových děl, kterou u mnichovského orchestru zanechal jejich dlouholetý šéfdirigent Rafael Kubelík.

Splněným snem bude i koncert francouzského orchestru dobových nástrojů Les Talens Lyriques se svým zakladatelem Christophem Roussetem. V rámci svého prvního českého vystoupení provedou koncertně dvě opery z doby vlády Ludvíka XIV. Opera Almasis od téměř zapomenutého skladatele Josepha-Nicolase-Pancracea Royera dokonce v Praze zazní v novodobé premiéře a následně se díky koncertnímu turné rozběhne do dalších koutů Evropy. I tento večer bude jistě patřit k vrcholům tohoto Pražského jara.

Skutečně festivalové programy jsme připravili pro hostování pražských orchestrů: PKF – Prague Philharmonia se představí s ukrajinskou dirigentkou Oksanou Lyniv, jež si vydobyla respekt prvotřídní muzikalitou, talentem i odvahou svobodně prezentovat své občanské postoje. Zvlášť slavnostní bude koncert ke 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Českého rozhlasu. Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v čele s vynikajícím německým dirigentem Corneliem Meisterem a v podání Jana Mráčka zazní Dvořákův Houslový koncert.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude mít neopakovatelnou příležitost stát u začátku umělecké kariéry české dirigentky Aleny Jelínkové – bude jí patřit Debut Pražského jara. Na festivalu přivítáme přesně po deseti letech mezzosopranistku Magdalenu Koženou a klavíristku Mitsuko Uchida, v jejichž podání zazní francouzský písňový program. Mezi osobnosti festivalu bude patřit také jedinečný klavírista Igor Levit, nepřehlédnutelný cembalista Jean Rondeau a hvězdný kontratenorista Andreas Scholl.

Po fantastickém úspěchu loňského víkendu soudobé hudby Prague Offspring máme tu čest a radost pozvat do Prahy jednoho z nejvýraznějších soudobých skladatelů Georga Friedricha Haase, za jehož účasti uvede Klangforum Wien dvě jeho díla: Koncert pro bicí a kompozici in vain. V podání znamenitého vídeňského souboru s dirigentem Peterem Rundelem zazní také světové premiéry českých autorů a autorek. Vedle koncertů se můžete těšit na bohatý doprovodný program: masterclass, veřejnou zkoušku nebo diskusi s Georgem Friedrichem Haasem. Už teď se těším na živou tvůrčí atmosféru, která Prague Offspring v inspirativním prostředí Centra pro současné umění DOX provází.

O vizuální styl, který nás provede následujícím ročníkem, se postaralo studio Colmo. Koncept je založen na grafickém ztvárnění vztahu skladatelů a jejich múz – životních partnerů a partnerek. Není náhodou, že se vizualita Pražského jara 2023 vymyká mnohému, co nás dnes v médiích i veřejném prostoru obklopuje. Malé grafické vztahové hádanky budou s přibližujícím se zahájením odhalovat své významy.

Věřím, že bohatý program Pražského jara 2023 Vám přinese celou řadu nezapomenutelných zážitků.

Pavel Trojan
ředitel festivalu Pražské jaro