Pražské jaro doporučuje ze svého programu

Zorientovat se rychle v programu více než padesáti akcí nadcházejícího ročníku Pražského jara může být náročné, chápeme! Proto jsme pro Vás připravili pár tipů, kde určitě neuděláte s výběrem chybu. A to i když budete chtít vybrat dárek pro své blízké:

ORCHESTRA DI SANTA CECILIA & HRŮŠA
18. 5. 2024, Obecní dům – Smetanova síň

Jeden z nejlepších orchestrů světa pod taktovkou nejuznávanějšího českého dirigenta současnosti

„Budeme svědky zvláštního propojení kultur,“ avizuje dirigent Jakub Hrůša. „V etapě první poloviny 20. století se velcí evropští skladatelé stěhovali do Ameriky, aby tam našli útočiště a místo ke klidné a úspěšné tvorbě, jež jim z toho či onoho důvodu rodný kontinent nedokázal nabídnout. Gershwin naopak čerpal inspiraci v Evropě (ve Francii) – a vybaven pak znalostí jejích nejlepších tradic se ve své vlasti stal zakladatelem svěží a autentické americké hudby. V tomto krásném programu tedy propojujeme Čechy, Itálii, Rusko, Francii a Spojené státy americké.“


LÁSKA A ŽIVOT ŽENY
16. 5. 2024, Rudolfinum – Dvořákova síň

Slavný Schumannův cyklus písní pro soprán a klavír a písně skandinávských autorů v jedinečně pojatém programu plném hlubokých emocí

„Ach Kláro, psát písně je blaho!“ napsal Robert Schumann v roce 1840 Claře Wieckové, která se zakrátko měla stát jeho manželkou. V onom roce jich složil 138, mezi nimi cyklus Láska a život ženy. Miah Persson se rozhodla Schumannův cyklus propojit s písněmi severských skladatelů – Edvarda Griega, Jeana Sibelia, Wilhelma Stenhammara či Gunnara de Frumerie, kteří zhudebnili texty se stejným námětem.


COLLEGIUM VOCALE GENT & HERREWEGHE
17. 5. 2024, Rudolfinum – Dvořákova síň

Ikona historicky poučené interpretace uvede díla italských mistrů přelomu 16. a 17. století

Na Pražské jaro soubor zavítá jako třináctičlenný vokálně instrumentální ansámbl, aby pod vedením svého zakladatele, sbormistra a dirigenta Philippa Herrewegheho, uvedl program nazvaný Madrigaly v Arkádii, spojující světská díla italské renesance a baroka v čele s Claudiem Monteverdim.


DEBUT PRAŽSKÉHO JARA
21. 5. 2024, Rudolfinum – Dvořákova síň

Festivalový debut dirigenta Jiřího Habarta, laureáta prestižní britské soutěže Donatella Flick Competition s legendárními díly klasického repertoáru

Večer ve Dvořákově síni Rudolfina přinese mladistvou předehru Sen noci svatojánské německého romantika Felixe Mendelssohna Bartholdyho, druhou suitu z populární scénické hudby Peer Gynt norského skladatele Edvarda Griega i strhující Tance z Galanty maďarského klasika 20. století Zoltána Kodályho. „Griegova suita se slavnou Solvejžinou písní bude mojí osobní vzpomínkou na soutěž v Londýně, kde jsem ji dirigoval. Tance z Galanty nás přesunou do víru pravého čardáše a dalších živelných i tklivých melodií maďarského espritu.“ přibližuje program dirigent Jiří Habart, který byl letos vybrán do prestižního programu Debut Pražského jara, je věnován nejslibnějším mladým dirigentům, jejichž talent, kvality a umělecký potenciál jsou velkým příslibem do budoucna.


AMSTERDAM BAROQUE ORCHESTRA & CHOIR & KOOPMAN
2. 6. 2024, Rudolfinum – Dvořákova síň

Jedna z největších bachovských autorit, Ton Koopman, přijede do Prahy uvést kantáty tohoto velikána barokní hudby.

Kantáty Johanna Sebastiana Bacha představují bohatství, jaké nemá v historii evropské hudby obdoby. Více než dvě stě děl plných melodické invence, mistrovské polyfonie, působivých sborů a dojímavých árií dodnes poskytují radost, inspiraci i příležitost ke kontemplaci hudebníkům i posluchačům po celém světě. Na Pražské jaro nyní přijíždí jedna z největších bachovských autorit, Ton Koopman, aby se svými soubory – Amsterdamským barokním orchestrem a sborem – uvedl tři z nich.